2 Basit Görsel Kare Sorusu

rkadaşlar,

Genel olarak internet ortamında alınan sitelerin bazıları  ilk bir yıl için ücretsizdir. Fakat bize verilen damaakademisi.com sitesine bir ayrıcalık yapıldı ve 2 yıl ücret alınmadı fakat geçtiğimiz günlerde aniden sitemizi kapattılar, ardından da Yeni Site için birkaç gün süre tanıdılar. Bizde apar topar ” .com” ile bitecek bir site aradık.

Belirlediğimiz siteler.

1) Turkdaması.com

2) Dama.com

3) Damaokulu.com

arada birkaç tane daha belirledik fakat bunların hepsi daha önceden başkaları tarafından alınmış olduğundan bizde

www.damaakademisi.com isminde karar kıldık.

Gerçi bu ismi bazı ustalarımız uygun bulmadı ama bizim de fazla bir seçeneğimiz yoktu.

Bugün 2 adet görsel kare sorusu belirledik. Bu soruların Dama ile bir ilgileri yoktur. Hayatımız boyunca hep 64 kare ile uğraştık fakat hiç kare kaybetmedik. Karelerle uğraşmaya alışık olan ustalarımız acaba bu iki görsel kare sorusunu çözebilecekmi?

Soru 1 : Bu soru için gif dosyasının üzerini tıklayınız.

Soru 2 :

Akademimizin kuruluşu için 2 güzel akademi sorusu :

Cevaplar haftaya.

2 Basit Görsel Kare Sorusu” hakkında 16 yorum

 1. iki şekilden yukarıdaki olanı biraz eğik alttaki biraz daha dolgun
  o kare yukarıdaki eğik doğru yapılınca her bir kareden azca sanki çalınmış gibi yani nasıl desem biri düzgün biri düzgün değil hafifçe eğik dolayısıyle bir sürü kareden geçiyor çizgi demekki toplamı bir kare ediyor
  yani o kare yukarıdaki şekil dışındaki yerler varya o karelerin içine herbirine yani az az girmiş

 2. 1. soruda 4 değişik şekil var bunlar yön değiştirince üst kısmında kesişmeler oluyor yani üst üste binen kısımlar oluyor yukarıdan bakınca üst üste olduğu belli olmaz o üst üste kelen kısım kadar boşluk kare oluyor çevirince düzgünoturuyor bidaha çevirdiğinde bu sefer ust uste gelen kısımlar oluyor ince olarak dolayısıyle o fazlalıklar kare hacmi kadardır

 3. 1. şekilde 4 parça döndürülürken parçaların alanları genişliyor, bir resim işleme programıyla ilk halindeki herhangi bir parçayla son halindeki aynı parçayı kesip karşılaştırın ne demek istediğmii anlayacaksınız.

  2. şekilde alanlar eşit değil. Bazı yerler kalın çizgiyle çizilmiş dolayısıyla göz yanılması oluyor. Kırmızı renkteki üçgen üst şekilde farklı alana sahip alt şekilde farklı alana sahip.

  Bunu daha iyi anlamak için bir de şöyle anlatayım. Üstteki şekildeki kırmızı üçgenin sağ üst köşesine bakın yani solda itibaren sağa 8 kare yukarıya 3 kare sayın. Sanki köşeye denk geliyormuş gibi değil mi ? Birde aşağıdaki şekle bakın yine büyük içgende sol alt köşeden itibaren sağa doğru 8 kare ve yukarı doğru 3 kare sayın. Bakın alttaki şekilde aynı nokta köşeye denk gelmiyor. yani aslında yukarıda gördüğüm 4 parçanın alanıyla aşağıda gördüğümüz 4 parçanın alanları eşit değil.

 4. Alicenap ustam,

  dama.yenisesler.net barındığı sunucu artık hizmet vermiyor. Siteyi damaakademisi.com a taşıdık fakat taşıma esnasında birtakım hatalar oldu. Sitemizde yayınlanan tüm haber ve sayfalarda eğer sayfada resim içeriyorsa resim görünmüyor, hata veriyor, adres çubuğunda eski site linki görünür. Bu nedenle tüm haber veya sayfalardaki resimleri düzenlemeye çalışıyoruz. En son yayınlanan yaklaşık 30 sayfa düzeltildi. Sırayla diğerleri de düzelmeye çalışıyoruz.

  En çok uğraştıran OYUN OYNA sayfasıdır. Yakında onu da iki sayfa olarak yayınlayacağız.

  Googlede ise şimdilik damaakademisi olarak çıkmazsa bile 2-3 hafta sonra goolede görünecek sanırım.

  Siz de bildiğiniz damasever dostlarınıza yeni site adresini bildirirseniz faydalı olacaktır.

  Saygılarımla,

 5. çok güzel 2 soru 1. soruda tuhaftır 4 eşit parça bütün parçalar birbirine eşit .hani bir arazi olsa 4 eşit parçaya bölseniz şekildeki gibi yerleştirseniz ortadaki küçük kare size kar kalır.şekli yazıcıda yazdırdım kestim öyle gördüm

 6. matematik bilgim iyi değil 2. soruda ilk şekli bir büyük üçgen kabul etsek alanı 32,5 birim kare, tek tek toplam alan 32 birim kare acaba yanlış mı yapıyorum muhakkak bilgi eksikliğim var

 7. sayın özerkman
  kahvehane maçlarında 3 te çıkan oyunlarda kontra yapılan maçlarda 1.maç 3 – 0 2.maç 2 – 3 3. maç 2 – 3
  olursa kontrada kazanan oyuncu 6 maçla kazanmış oluyor oysa 7 el kazanan yenilmiş oluyor bunu ne yapacağız nasıl bir düzenleme yapabiliriz.
  saygılar

 8. arkadaşlar ludoda msn nin maçını izlerken aynı anda arkadaşımla chat yapıyordum ohhhhhhhhh diyordum
  tam o esnada bir baktım benim yazının baş harfine y yazılmış ve yazı yohhhhhhhhhhhhh olmuş enteresan ki tam o yazı çıkmadan önce msn nikli sinan ustamıza oynadığı maçın skoru sorulmuş ve cevaplanmış 2 0 msn önde diye
  bu skora yuh çekilir gibi anlaşıldı şüphesiz tabiki öle değil enteresan bir durum oldu sinan abicim seninle gurur duyuyorum tlf nubilsem hemen arardım yazı karışıklığı oldu inşallah anlaşılmıştır durum

 9. Taktakerol Ustam,

  Benim kahvehane kültürüm biraz zayıftır, tam olarak ne demek istediğini anlayamadım. Konuyu biraz daha açıp bana mail atarsan yardımcı olmaya çalışırım.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

 10. Taktak Erol ustamın dediği gibi eskiden bana damayı öğreten babamın eniştesi ile bizde böyle oynardık 3 oyunu alan kazanır buna göre maç 3-0 ,3-1 ,3-2 şeklinde biter kayyimler buna dahil edilmezdi bir maçta beraberlikleri de sayarsak çok sayıda oyun oynanıyor idi kahvahanelerde hala öyle…

 11. bununla ilgili hiç unutmadığım anımı yazayım eniştem kendi taşlarını 3erli dizer bana 8 dama verir yoz taş yok bu damaları istediğim gibi dizmeme izin verir oynardık ilk oynadığımız gün maçların her biri 3-2 bitmek şartmış gibi 5 maç kendisi 5 maç ben sayısını unuttum bir okadarda kayyım oldu o gün sabah olmaya yaklaşmıştı bana bu kadar yeterli dedi eve gelip gözümü kapattığımda 64 kareyi ve üzerine dizilen taşları görüyordum Allah rahmet eylesin bana damayı sevdiren bir büyüğümdü

 12. Taktakerol Ustam,
  14 şubat tarihli yorumuna Profemin ustamız açıklık getirince nedemek istediğini ancak anlayabildim. Kusura bakma.
  Anladığım kadarıyla takımsal Lig karşılaşmalarında da çok sık rastlanılan bir soruyu soruyorsun. Şimdi burada yapılacak maddeleri şöyle sıralayabiliriz.
  1) Bu madde aynen kalır. Futbolda olduğu gibi 10-0 da kazansan 1-0 da kazansan ayni olur kuralı. Sanırım Kahvehanede de bu kural kullanılır.
  2) Bazı spor olimpiyatlarında takımsal olarak oynanan maçlarda olduğu gibi maç puanı değilde takımın aldığı toplam puan sayılır. Kısaca eğer 6 kişilik bir takım rakibine karşı 4-2 kazanırsa puan hanesine 4 puan rakibine de 2 puan yazılır.
  Fakat bu durumda bir anomali ortaya çıkar. Örnek olarak 10 takımın yarıştığı bir olimpiyatta tüm takımları 4-2 yenmeyi başaran bir takım Şampiyon olamayabilir. Çünkü başka bir takım oynanan 9 maçın 8 tanesini 6-0 alabilir sadece bu güçlü takıma karşı 2-4 veya 1-5 kaybederse toplamda 50 veya 49 puan alır. Oysa tüm takımları 4-2 hatta 5-1 gibi bir skorla yenmeyi başaran takım ancak 4×9=36 puan veya 5×9=45 puan alır. Bu durumda tüm karşılaşmalarını açık farkla kazanan fakat tek bir zayıf oyuncusu olduğu için o masada sürekli kaybettiğinden dolayı şampiyonluğu kaybeder. Bu sakıncası olduğu için pek küllanılmamaktadır. İkinci bir sakıncası da rakip kaybetse bile puan aldığından dolayı şikeye açık olmasıdır. Bu aynen gol avarajıyla Futbolda şampiyon olmaya benzer. Şike yapıp 10 tane gol yersin rakibin de gol avarajıyla şampiyon olur.
  3) Eğer madde 1 de verdiğin örnekte olduğu gibi 7 maç kazanan 6 maç kazanana karşı kaybettiği zaman ona haksızlık yapıldığına inanıyorsan, maçtan önce rakibinle anlaşıp bu gibi durumlarda 3 lü bir oyun daha oynarsınız. Eğer bu durumda maçlar 2-2 olusa o zaman da toplam oyun puanlarına bakarsınız hangisi daha yüksekse o kazanır. Aynen futboldaki gol avarajı gibi. Tek olarak oynanan karşılaşmalarda bu gibi sorunlar her zaman çıkar. Onun için olimpiyatlarda genellikle bir takım diğer bir takımla 2 maç yapar. Dama gibi oyunlarda bir beyaz bir siyah oynamak gerekir. Onun için oynanan maçlar daima çift olur.
  Kahvehanede oynanan oyunlarda ilk tur 3-0 kazanan ondan sonra 2-3 kaybederse üçüncü oyun tek sayı olduğu için bu gibi olmsuzluklar çıkar. Örneğin satrançta rakipler yenişemiyorsa kıtalararası veya zonal turnuvalarında altın puan dedikleri bir sistem kullanırlar. Eşitlikten sonra ilk puanı kim alırsa o kazanır. Hatta beyaz rengi alanın saati 6 dakikaya siyahın saati 5 dakikaya ayarlanır ve beyaz kazanırsa şampiyon olur beraberlik ve mağlubiyette Siyahlar kazanır.
  Fakat sanırım en doğrusu yine kahvehanede oynanan sistemdir fakat 3 oyun da problem çıkıyorsa tavladaki gibi 5 i veya 10 u ilk bulan kazanabilir şeklinde de oynanabilir. Amaç zaten eğlence olduğu için zamanınıza göre oyun sayısını ayarlamak en doğrusu diye düşünüyorum.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

 13. Geri izleme: Türk Daması ve Kuralları » Blog Archive » ‘Mehmet Özerkman’ Kategorisi arşivi

Bir cevap yazın