Başlangıç Oyunlarının Taktik ve Stratejik isimleri belirlenmiştir !

Arkadaşlar,

Oyun Sayfa 2 sayfamızda Apletlet üzerine yerleştirilen Başlangıç Oyunlarının, Strateji ve Taktik isimleri de her oyunun karşısına yazılmıştır. Ayrıca bazı oyunların bilinen isimleride eklenmiştir. Örneğin Kasadar veya Dişi Baltacı gibi. DAMADA STRATEJİ NEDİR : Her Oyuncunun, dama oynarken belirlediği bir amaca ulaşmak için belli bir plan yapması gerekmektedir. İşte belirlenen bu amaca ulaşmak için tutulan yola Strateji diyoruz. Unutulmamalı ki en kötü bir Plan bile hiç Plan yapmamaktan daha iyidir.

Stratejik olarak Başlangıç Oyunlarımızı 5 gruba ayırdık.

1) TAŞ KAZANMA : Rakibe göre birkaç taş daha avantajlı olma durumudur.

2) YEDİNCİYE DÜŞME veya BİR EKSİK dediğimiz Yedinci Yataya ( Satıra ) gelme durumudur.

3) POZİSYONEL : Taş geri olunsa bile Pozisyon olarak üstün olma durumudur.

4) DAMAYA ÇIKMA: BilinenTaktikleri kullanarak Son Yataya Ulaşma durumudur.

5) HİLELİ : Rakibin Saldırısına, Karşı Saldırı ile cevap verme durumudur.

————————————————————————————————–

TAKTİK NEDİR : Belirlenen Stratejik Amaca ulaşmak için kullanılan metodlara Taktik diyoruz.

Kısaca Büyük Plana Strateji, O planı gerçekleştirmek için yapılan Küçük küçük planlara da Taktik diyoruz.

Taktik olarak Başlangıç Oyunlarımızı 10 gruba ayırdık.

1) Kırma:

2) Çekme:

3) Çarpma :

4) Üç Taş Oyunu

5) Dörtlü veya 4 Taş Oyunu

6) Beşli veya 5 Taş Oyunu

7) Altılı veya 6 Taş Oyunu

8 ) Yedili veya 7 Taş Oyunu

9) Sekizli veya 8 Taş Oyunu

10) Dokuzlu veya 9 Taş Oyunu

12.624 Görüntüleme

Yorumu formunu geç

  • abc on 9 Kasım 2009 at 16:42
  • Cevapla

  Damada Taşların oyundan düşürülmesi, beşi alma gibi stratejik fikirler yok mu yani? Taş kazanma stratejik faktör olarak görülmüş. Satrançta Taş, Zaman ve Kalite mücadelenin temel unsurları sayılmaktadır. Taş kazanmanın stratejik bir faktör olduğunu düşünemiyorum bu nedenle.

 1. Değerli arkadaşım,

  Damada taşların düşürülmesi veya beşinci yataya taş sürme elbette stratejik faktördür. Fakat dikkat etmişseniz biz sadece başlangıç oyunlarından bahsediyoruz. Beşinci yatayı alma damada oyunsonunda oluşan bir durumdur. Başlangıç oyunlarında taşınızı 5. yataya sürme pek akıllıca değildir. Başlangıç oyunlarında taş kazanma ise stratejik bir durumdur. Çünkü rakibe göre birkaç taş öne geçmek dama oyununda % 99 oyunu bitirir. Eşit seviyedeki oyuncular arasında tam bir zafer demektir. Satrançta durum farklı olabilir.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

  • abc on 11 Kasım 2009 at 13:43
  • Cevapla

  Mehmet bey değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. Yanlız Durumu değerlendirirken insanların baktığı belli başlı ölçütler vardır. Mesela dama bilmeyen bir insanın bile ilk yaptığı şey taşları saymaktır. Bu somut bir avantajdır sizde bunu belirtmişsinz. Ancak ben durum değerlendirmesi (mücadelenin temel unsurlarının kıyaslanması Materyal-Zaman-Kalite) konusunun temel ölçütü olduğuna inanıyorum, çünkü söylerken bile taş fazla olmak avantajdır diyoruz.

  Durumu değerlendirilken satrançta Materyal, Zaman ve Kalite durumlarına bakılıyor ve bunun damada da var olduğuna inanıyorum. Şimdi böyle yazınca tam anlaşılmayabilinir. Ayrıntıya girmeden kısaca anlatmaya çalışayım.

  Materyal alet sayımız. Zaten damanın en temel değer ölçütü, nitekim taşlar bitince oyunda biter.

  Zaman faktörü var bir de en basit tanımı herhangi bir hedefe ulaşmanın kaç hamle süreceği.

  Birde kalite faktörü, tahtanın kimin alanı daha çok alanı var hangi kesimlerde zayıflık var vs.

  Konumlar hesaplanırken üç aşağı beş yukarı aklımızdan bu değer ölçütlerine göre kararlar veririz. Örneğin 1 taş geriyim ama durum iyi olmalı çünkü köşedeki savunma zayıf kalıyor 2 taş daha verip damaya çıkabilirim gibi bir değerlendirmeyi bir çok usta yapıyordur. (Savunmanın zayıflığı kaliteyle ilgili ve yeni kuvvetlerin ulaşmaması da zamanla ilgili oluyor aslen. 2 taş fedası ise taktiksel tema varlığına işaret ediyor.)

 2. Değerli Ustam abc,
  Teorik bilginizin oldukça iyi olduğu görülmektedir. Benim burada yazdıklarım verdiğim örneklere dayandırılmaktadır ve sadece oyunun başlangıç kısmını kapsamaktadır. Elbette dama oyununu bir bütün olarak kabul edersek değerli görüşlerinizin doğruluğu görülebilir. Ancak benim verdiğim örneklerde 2 taş fedalarını Stratejinin pozisyonel kısmında inceledim. Bu konuda tamamen haklısınız. Belli bir amaca ulaşmak için iki taş feda etmek başka şeydir tuzağa düşüp 2 taş kaybetmek başka şeydir. Dikkat etmişseniz açılış veya başlangıç oyunu olarak adlandırdığım bu oyunlarda 2 taş öne geçtiğimiz zaman taş sayısından başka bir üstünlük görülmediği gibi pozisyonlarda da herhangi bir zayıflık veya zaman kaybı olmamaktadır. Neticede bunlar benim 40-50 yılda kazandığım tecrübe ve bilgiler ışığında toparlayıp sitemizde yayımladığım bilgilerdir ve bu bilgiler benim kişisel görüşlerimdir. Mutlaka doğru olduklarını da iddia etmiyorum. Sizin genel , oyunortası ve oyunsonu stratejileri ile ilgili görüşleriniz varsa onları toparlayıp bize gönderirseniz onlarıda yayımlamak görevimizdir. Neticede site hepimizin ve amacımız da belli.

  En derin saygılarımla

  Mehmet Özerkman

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published.