Checkersland Dama içerisine oyunlar nasıl kaydedilir !!!

Arkadaşlar, öncelikle 13 Mayıs 2008 tarihinde siteye eklediğimiz ” Türk Dama oyun programı, hem Türkçe hemde ücretsiz. Hemen indirin..” başlıklı yazımızın altında

http://damaakademisi.com/wp-content/uploads/2008/08/checkersland_hlp.rar

linkinden ilgili dosyayı bilgisayarınıza indirip açın . Database oluşturma diye açıklamaya çalıştığım olay Dama açmazlarını veya kendi oyunlarınızı nasıl Checkersland Damaya kaydedeceğiniz yoldur.

Genellikle iki değişik yöntem vardır.

1) Checkersland Damayı kullanarak.

2) İyi bir Editor Proğramı kullanarak. Burada MS Word veya Notepad programları pek uygun değildirler.

Bu yöntemi kullanacaksanız, Bilgisayar proğramcılarının kullandıkları “UltraEdit” veya “Crimson Editor”

veya bu seviyede bir proğramı kullanmalısınız. “Crimson Editor” üçretsiz bir proğramdır ve

http://www.crimsoneditor.com linkinden 3.70 sürümü indirilebilinir. “Kadirlili.pdn” diye siteye koyduğumuz dosyayı Crimson Editor ile açıp incelerseniz onu nasıl hazırladığımızı göreceksiniz. Genellikle her oyun 2 kısımdan oluşur. Üst kısımda oyun hakkında açıklayıcı bilgiler, alt kısımda da oynanan hamleler artı oyunun neticesi. Burası çok önemli, hamlelerin en alt satırına ya ayrı bir satır olarak yada son satırın sağ tarafına mutlaka “1-0” veya “0-1” veya “1/2-1/2” yazılmalıdır. Üst kısım Kopyala Yapıştır komutları kullanılarak eklenebilir. İnternetteki oyunlarınızı bu ikinci yöntemi kullanıp çok rahat bir şekilde kaydedebilirsiniz. Her oyunun üst kısmı kopyala yapıştır yöntemi kullanılarak örneğin “geology.pdn” dosyasının içerisine kopyalandıktan sonra alt kısmı da internette oynadığınız oyunun hamleleri alınarak kopyalanır. Bunun için 1. hamleden son hamlenin sonuna kadar olan kısım “mouse”la seçilip “Geology.pdn” dosyasına kopyalanır. Kopyalanan hamlelerin en alt satırının sağ kısmına da bir karakter boşluk bırakılarak netice “1-0” veya “0-1” veya “1/2-1/2” yazılır. Bölümler arasında da bir satır boşluk bırakmayı unutmayın. Sonra dosya yı ayni isimde kaydedin. Gerekirse Checkersland programını çalıştırıp bu dosyayı açın ve çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Gerekli düzenlemeler Checkersland Damadan da yapilabilir Editor den de yapılabilir. Onbin ( 10000 ) kadar oyunu Checkersland Damanın her dosyasına koymak mümkündür. Eğer 100 000 oyununuz varsa 10 ayrı dosyaya kopyalamanız gerekmektedir. Pavel’le bu sayıyı artırmak için uğraşlarımız devam etmektedir. Başarabilirsek onu da size bilahare bildireceğiz. Birinci yöntemi “Checkersland_hlp.rar ” dosyası içerisinde tarif etmeye çalışmıştım, anlaşılmayan yer varsa yorum yazarsanız açıklamaya çalışırım. Bir avi (video) dosyası içerisinde bu yöntemleri izah etmeye çalışacaktım ama daha yarısına gelmeden dosya 100 Mb a yaklaşınca vaz geçmek zorunda kaldım, çünkü sitenin toplam kapasitesini bilmiyorum. Genellikle ücretli siteler 3 veya 5 Gb olmaktadır ama emin de değilim.

Saygılarımla

Mehmet Özerkman

mozerkman@yahoo.com

mozerkman@gmail.com

Checkersland Dama içerisine oyunlar nasıl kaydedilir !!!” hakkında 10 yorum

 1. Mehmet usta, iyiki varsın iyiki burdasın. Ellerine gözlerine sağlık Çok çok teşekürler.

  Bu anlatımın çok işime yaradı. crimsoneditor’ü indirip checkersland_hlp.rar dosyasından yararlanarak recepdb2-tiba ve recepdb2 – sako oyunlarını yükleyebildim. Bilirsin ben brainking.com sitesinde recepdb2 nick ile oyun oynuyorum. Ayni sitede recepdb nickimle de oyun oynadım. Bu iki oyunu sana e-posta ile göndereceğim sitede yayınlarsın. Çok güzel oyunlar olmasa da önemli olan yenildiğim oyunlar olmasıdır. Bir çok kişinin kaybettiği oyunları burda yayınlıyoruz ama bizim yenildiğimiz oyun olmaması olmaz 🙂
  Kısa zaman önce Brinkingteki oyunlarımı checkerlands programına yüklemeye çalıştım ama başaramadım. Tam da senden böyle bir anlatım yapamanı rica edecektim ki geology ayni şeyi benden istedi. Bu anlatımın büyü bir ihtiyacımızı giderdi.

  Checkersland programında küçük de olsa bana göre hatalar veya eksiklikler var.

  1- Seçenekler/ayarlar/Dis Gorunum sekmesinde Yapılacak hamle parlak siyah isikli olsun seçeneğini kaldırdığım halde programı kapatıp açtığımda o seçenek yine işaretlenmiş oluyor. Halbuki ben işaretli olmasını istemiyorum.

  2- Pozisyon dizme bölümündeki taşların rengi ve şekli aynidir. İmkan olsa da JPG formatında olmuş olsa da biz renklerini veya taşların şeklini kendimiz çizip belirleyebilme olanağımız olsaydı bu harika program görsel açıdan da harika olurdu.

  3- Pozisyon dizme kısmında daha önce oynamış olduğum oyunu dizmeye çalışırken alt kısmına beyazları diziyorum üst kısma ise siyahları. Bu diziliş şeklini program kabul etmiyor. Siyahlar sadece aşağıya doğru, beyazlar ise yukarıya doğru hamle yapabiliyor.

  4- Aklıma gelirse daha sonra yazarım 🙂

  Recep Doğrubakar

 2. Recep Hocam,
  “Checkersland programında küçük de olsa bana göre hatalar veya eksiklikler var.” diyorsun yerden göğe kadar haklısın. Bilgisayar Programlarındaki versiyon ( sürüm ) değişiklikleri işte bu hata ve eksikliklerin giderilmesi içindir. Proğramı kullanırken eksik gördüğünüz noktaları bize bildirirseniz, ileriki versiyonlarda düzeltmeye çalışacağız.
  —————————————————————–
  “1- Seçenekler/ayarlar/Dis Gorunum sekmesinde Yapılacak hamle parlak siyah isikli olsun seçeneğini kaldırdığım halde programı kapatıp açtığımda o seçenek yine işaretlenmiş oluyor. Halbuki ben işaretli olmasını istemiyorum. ” diyorsun
  çok da haklısın fakat onu bir defa kapatırsan bir daha açmayı unutabilirsin. O zaman da taş toplarken tamamen yalnız kalacaksın. Bilgisayar sana taşları hangi yolu izleyip toplayacağını göstermeyecektir. Checkersland proğramının bir konfigürasyon dosyası vardır. Yapılan bazı değişiklikler otomatik olarak oraya kaydedilir. Pavel Porvatov proğramı hazırlarken yukarıda bahsettiğim sebepten dolayı bu özelliği oraya eklemedi. Bilinçli yapılan bir iştir. Oyunlarını proğrama o şekilde girip kaydedersen. Onları geri çağırdığında ayni şekilde bulursun. Fakat bu özelliği kapatıp proğramdan çıkarsan, proğrama tekrar girdiğinde onu açık bulacaksın, istemiyorsan onu tekrar kapatacaksın.
  —————————————————————–
  “2- Pozisyon dizme bölümündeki taşların rengi ve şekli aynidir. İmkan olsa da JPG formatında olmuş olsa da biz renklerini veya taşların şeklini kendimiz çizip belirleyebilme olanağımız olsaydı bu harika program görsel açıdan da harika olurdu.” diyorsun. Bunu bizde düşündük ve bu özelliği proğrama ekledik. Sanırım proğramın bu özelliğini iyi kullanamadın. Bunun için “skins” klasörünün altında “example” diye başka bir klasör göreceksin bu klasörün altındaki tüm dosyaları example1 diye yeni bir klasör yaratıp onun altına at. Sonrada aşağıda yazdığım dosya isimlerini belirleyip bir yere not et.
  black_cell = tahtadaki siyah karelerdir.
  white_cell = tahtadaki beyaz karelerdir.
  flat_black_draught = siyah yoz taşlardır.
  flat_white_draught = beyaz yoz taşlardır.
  flat_black_king = siyah damalardır
  flat_white_king = beyaz damalardır.
  Bunlar Jpg değil Png dosyalarıdır. Jpg dosyaları kolaylıkla Png ye dönüştürülebilir. Burdaki Png dosyalarının boyutlarını çok fazla değiştirmeden istediğin kadar tahta ve taş şekli oluşturabilirsin. example 1, recep1 veya modern99 diye değişik isimlerde istediğin kadar klasör yaratıp sadece yukarıdaki dosyaların görüntülerini değiştirip farklı Checkersland Dama görüntüleri elde edebilirsin. Sadece hangisini kullanacaksan proğramdan onu seçeceksin.
  ——————————————————————
  “3- Pozisyon dizme kısmında daha önce oynamış olduğum oyunu dizmeye çalışırken alt kısmına beyazları diziyorum üst kısma ise siyahları. Bu diziliş şeklini program kabul etmiyor. Siyahlar sadece aşağıya doğru, beyazlar ise yukarıya doğru hamle yapabiliyor.” diyorsun ,burada yapacağın çok basit AYARLAR DIŞ GÖRÜNÜM den TAHTAYI ÇEVİR Açık kalmış onu kapatırsan program eski halini alır. yani beyazlar aşağıya gelir siyahlar yukarıya çıkar.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

 3. Recep Hocam,
  Benim bu sitede bulunma amacım, Türk Damasında eksisikliğini hissettiğim ve benim uzmanlık alanıma giren konularda dama severlere faydalı olabilmektir. Elbette hiç kimse kusursuz değildir, bizim de bilemediğimiz konular vardır veya bizim için doğru olanlar başkaları için yanlış olabilir. Buna herzaman saygı duymuşumdur.
  “Kendin için hazırladığın skinlerini bizimle paylaşırmısın?”
  diyorsun, bu isteğini biraz genişleteyim istiyorsan.
  1) Taşın etrafındaki daireyi nasıl kaldıracağını tarif edeyim.
  2) Kendi hazırladığın taş ve tahta şekillerini bana gönder
  sana “skin” olarak hazırlayıp geri göndereyim.
  3) Kendim için hazırladığım “skin”leri siteye koyman için
  sana göndereyim.
  Yukarıdakilerden hangisini uygun görürsen onu yapayım. Cavabını bekliyorum.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

 4. Mehmet usta,

  Anlatımın çok güzel. Brainkig ‘teki oyunların notasyonunu checkerlanda yükleyebiliorum ama ludotekadan aldığım notasyonu çok uğraşmama rağmen yükleyemedim.
  Not: Notasyonu bu sayfaya ekledikten sonra formatı değişti ve bunu kopyalayıp dosyaya yapıştırıp küçük bir ayarlamadan sonra checkerland hata vermedi. Bu oyunu 14 yaşında olduğunu söyleyen Süleymana karşı http://www.ludoteka.com da oynadım ve oyunu kaybettim. Genç damacıya tebrikler.

  Örnek:
  White: avsarbeyi (win)
  Black: recod56 (lose)
  Start and length: 2008-Nov-18 22:07; 11’56”
  Options: 5’+10″
  1. h3-h4 a6-a5
  2. e3-e4 b6-b5
  3. d3-d4 c6-c5
  4. c3-d3 b7-b6
  5. a3-a4 a5xa3xc3xe3xe1
  6. b2-b3 e1xe5
  7. h4-h5 h6xh4
  8. b3-b4 b5xb3
  9. g3-g4 h4xf4
  10. f3xf5xd5xb5xb7 b3-b2
  11. d2-e2 b2xd2
  12. e2xc2 g6-h6
  13. b7-b8 g7-g6
  14. b8-b1 g6-g5
  15. b1-h1 g5-h5
  16. d4-e4 f6-g6
  17. h2-h3 e6-f6
  18. e4-e5 f7-g7
  19. g2-h2 e7-e6
  20. e5xe7 d7xf7
  21. a2-a3 d6-c6
  22. h3-h4 h5xh3
  23. h2xh4 c6-b6
  24. a3-a4 b6-a6
  25. c2-c3 c7-c6
  26. f2-f3 c6-b6
  27. f3-f4 f7-e7
  28. h1-a1 e7-e6
  29. c3-c4 b6-c6
  30. a1-h1 e6-d6
  31. h4-h5 h6xh4
  32. h1xh6xh8 f6-e6
  33. h8-h7 g6-f6
  34. h7xd7xd1 e6-e5
  35. d1-a1 a6-b6
  36. c4-c5 c6xc4
  37. a4-b4 c4xa4
  38. a1xa6xe6xh6 a7-a6
  39. h6-h5 a6-a5
  40. h5xc5 a5-a4
  41. c5-a5 a4-b4
  42. a5-a3 b4-c4
  43. a3-a8 c4-c3
  44. f4-f5 c3-c2
  45. f5-f6 c2-c1
  46. f6-f7 c1-h1
  47. f7-f8 h1-d1
  48. f8-h8 d1-e1
  49. h8-h2 e1-d1
  50. a8-a1 d1-d8
  51. h2-d2 d8xd1
  52. a1xh1

 5. Geri izleme: Türk Daması

 6. Geri izleme: Türk Daması ve Kuralları » Blog Archive » geology ustadan Pdn formatında iki güzel oyun.

 7. Geri izleme: Türk Daması ve Kuralları » Blog Archive » Türk Daması – Ludoteka oyunları arşivlemek

Bir cevap yazın