Checkersland Dama yeni sürümü v3.7 yayımlanmıştır !!!

v3.7 Checkersland’ın yeni sürümü v3.7 Pavelin sitesinde yayımlanmıştır. Link adresleri aşağıdaki gibidir. http://checkersland.com/download/pc.jsp Bu linkten Checkersland.exe dosyasını indirip, Masaüstünde ( Desktop ) yaratacağınız ” Checkersland_v3.7″ klasörünün altına kopyalamanız gerekmektedir. http://checkersland.com/download/extension.jsp#download Bu linkten de “extention.zip” dosyasını indirip yukarıda yarattığınız ayni klasörün altına kopyalayıp sonrada onu “winzip” benzeri bir dosya ile ayni yere açmanız gerekmektedir. Daha önceki versiyonlarda kullandığınız taş örnekleri varsa o “skin” dosyasını kopyalayıp burdaki “skin” dosyası ile değiştirebilirsiniz. Yapılan değişiklikler şunlardır: 1) Ana menü’ye Düzen ve Pencere diye iki bölüm daha eklenmiştir. Bu bölümlere yapılan bazı ilaveler eklenmiştir. Duzen Pencere 2) Checkersland Dama içerisine oyunlarınızı kaydederken herhangi bir editör programı kullanmanıza gerek yoktur. Yapacağınız tek iş oklarla geri-ileri gidip diğer varyantı Checkersland’a yaptırmak. Çoklu varyantların olduğu yerde aşağıya bakan bir ok görülecektir. İstediğiniz kadar varyantı tek bir oyun içerisine ekleyebilirsiniz. Kaç varyant girerseniz o kadar ok oynanan hamleler panelinde görülür. Bir varyanttan diğerine geçmek için ok üzerini tıklarsanız okun altında açılan bir pencerede varyantlar görülecektir. Soluk olan varyant geçerli olan varyanttır. Onu değiştirmek isterseniz koyu renkli olan varyantı seçmelisiniz. Seçtikten sonrada oklarla oyuna devam ederseniz oyun diğer varyant şeklinde devam eder. Hamleler 4) Oynanan Hamleler panelinde herhangi bir satırın üzerine gelip fare ( mouse ) ile sağ tıklarsanız açılan pencereden yorum yazabilir veya oyunun neticesi ve hamlenin kuvvetini belirtebilirsiniz. ! işareti o hamlenin çok iyi olduğunu ? işareti o hamlenin çok kötü olduğunu gösterir. Hamle_duzenle Sonuc 5) Daha önce çözüp extension.zip dosyası içerisine eklediğimiz 102 çözümsüz zor soruyu bu kez çoklu varyantlı olarak yine ayni dosya içerisinde bulabilirsiniz. Extension.zip —- Pdn — Turkish —- Ozerkman.pdn bu oyunları inceleyerek sizde veritabanlarınızı oluşturabilirsiniz. 4) Oyun Oyna sayfamızdaki Apletler üzerinde değişiklikler birkaç gün içerisinde tamamlanacaktır. Sembolik olarak sadece oyun 2 ve oyun 102 çoklu varyantlı olarak düzenlenmiştir.

Checkersland Dama yeni sürümü v3.7 yayımlanmıştır !!!” hakkında 11 yorum

 1. mehmet usta bi önceki yazınızda ihtimalleri hesaplamışsınız kafamın takıldığı bir konu var o hesapta çıkan sonuç yoz taşlar içinmi yoksa dama taşlarıda içindemi bilgilendirirseniz sevinirim saygılar hayırlı çalışmalar

 2. Hamza Ustam,

  Bir önceki yazımızda kullandığımız kombinasyon formülü ile sadece normal yapıdaki 16+16 taşlı pozisyonların ihtimallerini hesaplamıştık. Yani beyaz taşlar ikinci, üçüncü ve dördüncü yatayda oldukları zaman, Siyah taşlar da beşinci, altıncı ve yedinci yatayda oldukları zaman tahta üzerinde oluşabilecek ihtimalleri hesaplamıştık. Onun için sadece 24 kareye göre hesaplama yaptık. Burada beyaz taşlar kesinlikle beşinci, altıncı veya yedinci yatayda veya damaya terfi ettikleri zaman oluşacak ihtimaller dahil edilmemiştir. Siyah içinde ayni durumlar söz konusudur. Görüldüğü gibi bu durumda bile 541 Milyar gibi oldukça büyük bir rakama ulaşılmıştır. Eğer 16 taşın 64 kare içerisindeki hareketini hesaplamak istiyorsan o zaman 24 yazan yere 64 koyup ona göre hesaplaman gerekecek. Ayrıca her taş kırışıldığında bu sayıyı 2 ile çarpman gerekecek, çünkü o zaman taşlar 15 tane kalmıştır ve onlar için ayrı hesap yapman gerekecek. Ben sadece Eğer günün birinde Checkersland programının içerisine elimizde bulunan ( 16+16 taşlı ) oyunları koyarsak uygun veya mantıklı olurmu diye bir hesaplayım demiştim. Fakat rakam o kadar büyük ki sadece ( 16+16 taşlı ) oyun sayısı bile 8 veya 10 sıfırlı. Buna birde 15 taşlı 14 taşlı veya diğer az taşla yapılan hurdalarımızı da eklersek gerçekten inanılmaz büyüklükte bir rakama ulaşırız. Onun için şimdilik sadece 16 taşlı yani (15_ver_ 16_ al ) şeklindeki oyunlara yoğunlaştık. Bilgisayarlarla yaptığımız hesaplamalar neticesinde 2009 yılı aralık ayı sonunda 20 bin i aştık sanırım bu yıl sonuna kadar 50 bin sınırını geçeceğiz. amacımız bu sayıyı bir milyona getirmek daha sonra diğer tüm 16+16 taşlı oyunların hesaplamasına geçeceğiz. Bunların sayısını da 100 Millyon olarak tahmin ediyoruz. Artık bundan sonrasınıda bizden sonra gelenler hesaplayabileceklerdir. Çünkü sadece 8+8 taşlı bir hurda oyununu 64 kare içerisinde döndürürsek milyonlarla ifade edilen bir rakama ulaşırız. Bu da havanda su dövmekten başka bir işe yaramaz. Onun için şimdilik sadece 16 taşlı diye tabir ettiğimiz 15 Ver 16 Al şeklindeki normal yapıdaki pozisyonlara yoğunlaştık. Bunlar gerçekten bir sanat şahaseri.
  Bu oyunlar şimdilik kodlanıp içerdikleri oyunlara, tekniklere ve askılara göre sınıflandırılıyorlar. Sınıflandırılmış oyunların çok daha kolay öğrenildikleri ispatlanmıştır. Umarım bir kaç yıl içerisinde bunları sizinle paylaşabileceğiz.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

 3. Sayın Mehmet Özerkman;
  yaklaşık iki aydır sağlık problemlemlerimden dolayı Türk damasına ve onu temsil eden sitemize ara vermek zorunda kaldım.Fakat geri döndüğümde gördüm ki siz Türk damasına mühendisliği entegre etmişsiniz.
  Herşeyden önce size ve partneriniz Pavel Porvatov’a teşekkür ederim.Bu kadar emek vermek karşısında söylenecek çok az sözcük vardır herhalde.Bu geliştirilen program ve oyun depolama sisteminin damamızı inanılmaz şekilde geliştireceğine inanıyorum.
  saygılarımla
  geology

 4. Dilek Ustam,

  Öncelikle seni armızda tekrar görmekten duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Ustalarımızın varlığı bize her zaman güç vermektedir. Brainking deki köşenizin boş olmasından bir yaramazlık olduğunu anlamıştım. Çok geçmiş olsun. Bu arada Brainking de 2200 ratingle 1 numaraya yükselmenizden dolayı da sizi canı gönülden kutlarım. 2200 rating Dama ve Satranç gibi sporlarda Ustalık sınırıdır. Bunun içinde ayrıca sizi kutluyorum. Başarılarınızın devamı dileğiyle.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

 5. Bu siteyi tesadüfen buldum.Dama oyununu severim.Bu oyunu Rahmetlik dedemden ve babamdan öğrenmiştim.Dama severleri bir arada bulunca çok mutlu oldum. arkadaşlar hepinize selamlar ve saygılar.
  Seyit Yaşar DEMİRKIRAN KONYA/EREĞLİ Yaşadığım yer:BURDUR

 6. ben checkerland 3.7 extension.zip programını ındırdım. sizin sitenizden ustadımızın ( Hafta_01_20.zip ) pdn uzantılı dosyaları nı yukledım verıtabanına oyunlar cok guzel ama ben bunları ben oyun oynadıgım zaman programla aynı planları ben bilgisayar-insan yapıyorum o planı program yapmıyor. bu acmazları planları checkerland programı yapması ıcın ne yapabılırım.

  yanı checkerland programına ben nasıl plan veya oyun yukleye bılırım checkerland programı benı yensin bana plan yapsın . insallah anlatmıs ola bilirim. tşk ler

 7. ya ustalar bir zahmet şu sitenin bir kenarına dama oyunu ekleyin de herkesin gelip dama oynayacağı , bir sorun olduğunda anın da müdahale edileceği bir ortam olsun yok mynet miş bilmem hangi siteymiş artık yeter siz de bir atak yapında herkes bir yerde toplansın lütfen rica ediyorum..

 8. Geri izleme: Türk Daması ve Kuralları » Blog Archive » Checkersland dama programı için yeni görselle hazırlandı.

 9. hocam
  ben bu oyunu yuklemeye calıstım ama bır turlu basaramadım gordum o kadar yorum yazmıssınız ama yapamadım tum dedıklerınızı yaptım ama normal dama acıyor

Bir cevap yazın