Dama da rakip 1 Askı veya 2 Askı üzerinde nasıl bırakılır ?

Arkadaşlar hiç kuşkusuz damanın en önemli teknikleri askılardır. Eğer rakibinizi askıda bırakamazsanız oyun çok can sıkıcı ve tatsız tuzsuz birşey olur. Küçük küçük taş kırışmalarla oyun sonuna gelip oyunu orada kazanmak ustalık değildir. Damanın doruk noktasında olduğu Osmanlı Döneminde düzenlenen bazı turnuvalarda taş kırışılmasına müsaade edilmezdi. Sanırım damanın ilerleyebilmesi için tüm bu askı şekillerinin bilinmesi gerekmektedir. Sayıları 100 ü bulan bu askı şekillerinin ( kalıplarının) öğrenilip akılda tutulması için bazı benzetmeler yapmak zorundayız. Bugün biri yeni başlayanlar için “+” Artı şeklinde olduğu için “artı” tekniği diğeride şampiyon büyük ustaların tekniği olarakta bilinen ve 8 taşlı olmasından dolayı “Ahtapot” tekniği olarak adlandırdığımız 2 adet askı çeşidini açıklamaya çalışacağım.

ARTI AHTAPOT

Aşağıda Diyagram 1 de kullandığımız + tekniği savunma amaçlı olup sadece rakibe 1 veya 2 hamle kaybettirip zaman kazanmak için uygulanır. Saldırı amaçlı değildir. saldırı yapılacaksa diğer taşlarla yapılmalıdır.

( Diyagram 1)

————————————————

Ahtapot Tekniği :

Uzun yıllardır yaptığım araştırmalarda ahtapot tekniğiyle çözülebilen büyük açmazların %25 civarında olduğunu saptadım. Yani her yüz oyundan en az 25 tanesi bu teknikle çözülebilmektedir. Buna birde 7 taşlı olanlarını da eklersek yaklaşık her 3 oyundan 1 tanesi bu teknikle çözülebilmektedir. 7 taşlı olanını bir bacağı eksik olduğu için topal ahtapot diye adlandırdık. Gelecek derslerimizde bunu da izah etmeye çalışacağım. Bu hafta inceleyeceğimiz açmazın başlangıç konumu aşağıda ( Diyagram 2a) da gösterilmiştir. Ahtapot tekniğini öğrendikten sonra bu açmazı çözmeye çalışınız ? ilk 6 hamleyi bulmaya çalışınız. Beyaz 6 hamle içerisinde 8 adet taşını feda edip kendisine sadece 8 taş bırakmıştır. Bu tekniği kullanmayı öğrendikten sonra 15 taşınızı yedirip rakibin 16 taşını almanın çok da zor olmadığını göreceksiniz.

Başlangıç konumu :

Diyagram 2a

————————————————

Aşağıdaki Diyagram 2b

Yukarıdaki açmazın altıncı hamlesinden sonraki durumdur. Yani ilk 6 hamleyi atlatıp yedinci hamleye geldiğimiz zaman açmazımız aşağıdaki şekli alır. ilk altı hamle daha aşağıda gösterilmiştir.

Diyagram 2b

Yukarıdaki diyagramda kırmızı renk ahtapotumuzu göstermektedir. Bu teknik iş bitiricidir, taşların bir kısmı savunma amaçlı, diğer kısmı saldırı amaçlı olarak kullanılır ve rakip çökertilir. Aşağıdaki hareketli GIF dosyası bu tekniğin nasıl kullanılacağını göstermektedir.

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.damaakademisi.com/dama-da-rakip-1-aski-veya-2-aski-uzerinde-nasil-birakilir/

1 ping

    • Şükrü on 10 Mart 2018 at 13:22
    • Cevapla

    Karşı tarafı nasıl o şekilde bırakacaz peki ?

  1. Dama oyunun az çok bilenler bunu bir iki kez okur ise ne anlatıldığını anlayacaklar.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.