Dama Olimpik mi değilmi ?

Arkadaşlar Türk Dama Federasyonu kuruluş çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Fakat öncelikle 5-6 derneğe sahip olmak gerekiyor. Hükümet nezdinde yapılan çalışmalarda damanın olimpik olmadığı için Federasyonunun kurulmasının zor olacağı yönündedir. Oysa sadece 5- 6 Dernek kurulursa bunların bir araya gelmesiyle Federasyon kurulabilir. Dama Federasyonu kurulduktan sonra tabii ki en önemlisi Devlet desteği olmalıdır ki faaliyetlerini aksatmadan yürütebilsin. İşte bu aşamada Devlet Olimpik olma şartı arıyor. Şimdi şunu söylemek istiyorum. 1500 – 1900 yılları arasında tüm dünyada Dama oyunu, Satrançtan daha popülerdi. Bu dönemde yayımlanan sadece 1 Satranç kitabına karşılık 19 Dama kitabı yayımlanmıştı. Peki ne oldu da Satranç aniden depara kalkıp tüm Dama türlerine büyük fark atmıştır. Bunun sorgulanması gerekiyor.

Haftanın sorusu ilave edilmiştir.

İzlediği yol ve metodlar dikkatlice takip edilip damaya da uyarlanmalıdır. Bugün Türkiye Satranç Şampiyonu Mustafa Yılmaz sadece 17 yaşındadır. Kırk yıllık ustaları bir bir geçip şampiyon olmuştur. Oysa dama oynanan kahvehanelerde “18 Yaşından küçük olanlar giremezler “ diye büyük puntolarla yazılar bulunmaktadır. Onun için öncelikle 6-7 yaşındaki küçük kız ve erkek öğrencilerin de katılabilecekleri eğitim merkezleri açılmalıdır.

Gelelim ” Dama Olimpikmi değilmi ? ” sorusunun cevabına

Aşağıdaki yazı Dama’nın olimpik olup olmadığının en büyük kanıtıdır.

İngilterede her yıl düzenlenen Zeka Oyunları Oimpiyatlarında Türk Daması da yer almaktadır.

Mind Sports Olympiad ( MSO ) olarak bilinen bu Zeka Oyunları Olimpiyadında 2000 yılında 19-28 Ağustos tarihlerinde yüzlerce oyun oynanmıştır. Bu Olimpiyatlara 63 ülkeden toplam 5067 yarışmacı katılmıştı.

Eğer erken davranıp gerekli ayarlamalar yapılabilinirse Türkiye , Lübnan, Kuveyt ve Bahreyin gibi ülkeler arasında hem bireysel hemde Takımsal olarak bile Olimpiyatlar organize edilebilinir.

Aşağıdaki tablo MSO 4 Olimpiyatlarında Şampiyon olan Bahreyinlilerin zaferini göstermektedir. Gözlemci olarak o olimpiyatta bulunduğumdan maalesef oyuncu olamamıştım. Şampiyon ekibin arşivimde resimleri de olacaktı. Bir ara onları da bulur siteye eklerim.

MSO_dama_2000

Ayrac

Bu arada hazır konu Bahreyin den açılmışken , Bahreyinli Büyük Usta Hamza Ahmed’in 1999 yılında turnuvada yaptığı bir oyunu haftanın sorusu olarak soralım.

Hamza_Ahmed_1999_bahrain

Cevabı aşağıdaki linkte.

http://www.damaakademisi.com/2010-mart-1-hafta-sorularinin-cevaplari/#more-4534

Dama Olimpik mi değilmi ?” hakkında 14 yorum

 1. Arkadaşlar,

  Sürekli olarak ” turkdamasi – Google Groups: ” sitesine üye olmak isteyen damasever dostlarımızdan mail alıyoruz. Fakat burada makul ve anlaşılabilir e-mail’i olanların isteklerini kabul ediyoruz. İstenmeyen yazı ve reklamlardan korunmak için anlaşılabilir e-mali olmayan ( kargacık burgacık ) karakterlerden oluşan yazılara kesinlikle izin veremiyoruz. Onun için sitemize üye olacak damaseverlerin öncelikle düzgün bir e-mail veya aşağıdaki e-posta adreslerimize küçük bir metin yazarak başvurmalarını rica ediyoruz.

  mozerkman@gmail.com

  recepdogrubakar@gmail.com

  Saygılarımızla

  Site Yönetimi

 2. satranç ile damayı kıyaslarsak satranç daha zor belki de ondan populer olmuş olabilir damada belli bir seviyeye gelen usta yenilmez olunca oyun kayım oluyor hamleler belli olduğu için satranç taki gibi değişik varyantlar yok damada bir usta isterse yani kayım oynarsa yenilmez buyuk bir ihtimalle kayım olur bir usta herkesi yenemez fakat bir ustayı kimse yenemez çünkü kayım oynar ……….
  satranç oyunu bölee değil daha zor çok değişik hesaplar var belkide daha zor olduğu için tutulmuş olabilir saygılarımla

 3. Ülke ekonomisinin can damarlarından biri turizmdir ve turizm ile geçinen bir ülke bu alanda başarılı ola bilmesi için kendini tanıtmalı yani kendi reklamını yapmalıdır……..Bu yüzden biz ülke olarak her hangi bir uluslar arası müsabaka yada etkinliklere ev sahibi yapabilmek için devlet ve millet olarak seferber oluyoruz. Bu yılda (her yıl olduğu gibi) 2016 yılında düzenlenmesi planlanan Avrupa Futbol Şampiyonasını düzenlemeye talip olduk………….. ve bu tur organizasyonlara gelenek olarak her yıl talip olmaya devem edeceğiz……….
  Şimdi hükümetle Türk Dama Federasyonu kurulması için temasa geçen üstatlarımız öncelikle ülkemizde oynanan dama oyunun gerçek isminin Türk daması olduğunu, yurt dışında bu oyun Türk daması adiyle tanındığını ve atalarımızdan bize bir miras kaldığını anlatmalıdırlar………. Eğer devlet desteği ve güçlü bir sponsor desteği olur ise 5-7 yıl gibi kısa bir surede Türk damasını tüm dünyaya açmak ve Formula 1, Wimbledon ……….turnuvalarına yakın düzey ve prestijde turnuvalar düzenlemek mümkün olacaktır………….
  Şimdi sizlere bir hayal sorusu: Farz edelim İspanyanın başkenti Madrid’de Türk Daması Dünya şampiyonası düzenlenecek………
  Soru bu organizasyon hangi ülkelerin tanıtımına katkıda bulunur?
  Saygılarımla
  Bektaş Güldeste.

 4. Arkadaşlar,
  Satranç ilk olarak Hindistandan dünyaya yayılmıştır ama bugün Hintlilere Satranç’ı ilk olarak kim bulmuştur diye sorsanız eminim çoğu bilmeyecektir. Bu çok da önemli değildir. Çünkü her ülke bugün sadece Dünya Şampiyonun kendi ülkesinden olmasını istiyor. Kimin bulduğu çok da önemli değildir. Küçük yaşlardaki çocuklar ise sadece kendi yaşıtları arasında birinci gelmeye çalışıyor. Yabancıların Türk Daması oynaması ve uluslararası turnuvalar düzenlemesi elbette güzel bir olay ama bizim de Şampiyonlukları kaybetmemek için üzerimize daha büyük yük binecektir. Bize ait bir oyun olduğunu bildiğimiz için ülke olarak bu oyunu daha fazla oynayacak ve daha başarılı sonuçlar almaya çalışacağız. Rusya yaklaşık yüz yıldır Satranç’a damgasını vurmuştur. Fakat arada sırada Hindistan da Anand gibi bir Büyük Usta ile Şampiyonluğa ulaşabilmektedir. Bunun tek sabebi Rusyada Satranç’a çok büyük önem verilmesi ve bu alanda okullar akademiler açılmasıdır. Son zamanlarda 1.2 Milyar nüfuslu Hindistan ve 1.4 milyar nufuslu Çin öyle bir atağa kalkmıştır ki sanırım Rusya ancak 10 yıl daha bu saltanatını koruyabilecektir. Önemli olan bir ülkenin faydalarına inandığı spor dallarını benimsemesi ve o alanlarda var gücüyle uğraşmasıdır. Bugün Türk Damasının bu kadar geri kalmasının sebebi Hükümet veya Siyasiler değildir. Bunun tek sorumlusu bizler ve bizden önceki dama ustalarımızdır. Biz kendi meramımızı hükümete hiç anlatamadıkki. Bugün Türkiyede yaklaşık olarak 10 – 15 milyon aile vardır. Ben eminim her aileden en az bir kişinin dama ile hayatı bir yerlerde kesişmiştir. Bu durumda dama bilen insanımızın sayısı 10 milyondan fazladır demektir. Bu kadar büyük bir potansiyel ne futbolda nede Satranç ta vardır. Bu birikim en az 500 yıllık bir birikimin ürünüdür. Fakat bir araya gelip 5-6 Dernek bile kuramıyoruz. Sanırım güçlü kadrolar kurup hükümet nezdinde sürekli girişimlerde bulunursak bu kadar büyük bir potansiyelin istekleri eninde sonunda dikkate alınır. Sonra bu bizim öz kültürümüzün bir parçası ve damaya karşı çıkmak bir yerde kendi insanımızı karşımıza almak demektir ki hiçbir hükümet buna cesaret edemez. Seçim dönemlerinde 100 oy almak için bile partiler veya belediyelerin gece kondulara bile nasıl izin verdiklerini görüyoruz. Eğer Dernek kurmak zorlanıyorsa o zaman Büyük Spor Külüpleri bünyesinde oluşturulacak Dama kolları ile de faaliyetler yapılabilir. Belediyeler hem sponsor hemde Dama kolları ile hizmet verebilirler.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

 5. Erol hocam bu madalyonun bir tarafı birde diğer tarafı var. Ben bundan yaklaşık 5 yıl önce Türk damasının olduğundan haberim bile yoktu ve http://brainking.com/ sitesinde ilk günlerde çapraz dama turlarını oynarken, dama türleri arasında Türk daması yazısını görünce önce şaşırdım ve kendi kendime: Ben Avrupa kültürlerinden olan dama türlerinde sitede kasıp kavuruyorum Türk daması bana hafif gelir dedim ve ilk oyunumu sevgili hocam Recep Doğrubakar ile oynadım. Daha sonra ister Recep hocamın bana gönderdiği açmazları ve sitede oynanan oyunları inceledikten sonra Türk damasının zorluk derecesinin farkına vardıktan sonra Atalarımızdan böyle bir kusursuz oyunu icat ettikleri için gurur duydum…………
  Bir çok yabancı çapraz damacıları sitemizdeki Türk dama açmazları olan http://www.damaakademisi.com/turk-dama-oyun-ornekleri/ sayfasına yönlendirdim ve bu sayfadaki açmazları incelediklerinden sonra bir soru sordum.
  Bu soru: Bu açmazları gördükten sonra Türkler hakkında olan düşünceleriniz değişti mi?
  Tümünün cevabi bir birine yakın ve şöyle: Türklere karşı duyduğum saygım artı.
  Saygılarım ile
  BEKTAŞ Güldeste.

 6. sayın bektaş insan bir hoş oluyor arapların bile türkçe öğrenmelerini bir görsen ludoda insan hayran kalıyor bizleri seviyorlar sevilmek ne güzel şey
  bu damanın faydası çok

 7. sayın bektaş
  çapraz dama deyince aklıma geldi bundan takriben 25 yıl önce sanayide garsonluk yaparken 2 turist kaveye geldi tavla arkasında çapraz dama oynadılar ben seyrettim öğrendim nasıl oynandığını sonra benimle oynadı ben yendim turist hayret etti öğrettiğim kişiye nasıl yenilirim diye ben dama bildiğim için çabuk kavradım başarılı oldum
  damanın faydasını gördüm

  sizde çapraz dama bildiğiniz için türk damasını çabuk kavramışınızdır

  saygılarımla

 8. ilk önce sitemizde Büyük Usta Batmanlı Avni Karanfil’i görmekten büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim.
  Artık Sayın Mehmet Özerkman’ın başımıza vura vura söylediği 5-6 dernek bile kuramıyoruz lafını unutturmak zamanı geldi.Biz bir şekilde dernek sayısını artırırak federasyon kurmalıyız.Olimpik turnuvalarda yarışmalıyız.Yani kısaca organize olmalıyız.Türk damasının gelişmesinin ön koşulu dernekleşmesidir.
  saygılarımla
  geology

Bir cevap yazın