Dama oyununda düşünme süresi ne olmalıdır ?

Arkadaşlar “Türk Dama oyununda düşünme süresi ne olmalıdır” diye bir TARTIŞMA KONUSU açmak istiyorum. Birçok usta damacı, ya ödüllerin küçük olmasından veya düşünme süresinin azlığından Dama turnuvalarına katılmak istemiyor. Sizde takdir edersiniz ki 15 taş feda edip rakibinizin 16 taşını almak derin ve uzun süreli bir hesap gerektirir.

Oldukça hızlı bir tempoda oynanan oyunlarda kazanç bulmak çok zordur ve birçok oyun kayım olmaktadır. Mademki Dama bir düşünce ve zeka oyunudur, oyunculara yeteri kadar düşünme ve zekalarını kullanma fırsatı verilmelidir.

Kişisel görüşüm bir saat ve altında düşünme süresi ile oynatılan oyunlarda gerçek ustalar kendilerini gösteremeyebiliyorlar. Ustalar arasında bir oyunun 60 hamle sürdüğünü kabul edersek ve düşünme süresinide bir saat olarak kabul edersek bu demektir ki hamle başına ortalama bir dakika düşüyor ki bu sürenin milyar kere milyar ihtimalli Dama oyununda çok az olduğunu görürüz. Satranç oyununda bu süre ortalama 3 dakika/hamledir. Bilgisayar programı yapan birisi olarak size şunu kesinlikle söyleyebilirimki Dama oyununda kazanç bulma satranç oyununa göre çok daha zordur ve çok daha fazla ihtimal gerektirir. Checkersland Damanın programcısı Pavel Porvatov sadece taş alma durumlarında ilk ayarları 256 olarak almıştı. Daha sonra program bazı açmazlarda sapıtınca onu 400 olarak değiştirdi. Daha sonra birçok karmaşık oyunların doğru çözülemediğini görünce daha ince bir hesaplamaya gittik. Bu gün bu rakam 9000 e sabitlendi. Dikkatinizi çekerim bu ihtimal sayısı değildir sadece taş alma durumunda ortaya çıkan ihtimal sayısıdır. Satranç dahil hiçbir çapraz dama türünde bu sayı 256 yı geçmez. Türk damasının ne kadar hesap istediğini varın siz düşünün. Acemi oyunlarında bu sürenin boyutu önemli olmayabilir fakat Ustalar arasında bu süre çok önemlidir ve dikkate alınmak zorundadır. Siz değerli dama ustalarımız da görüş ve düşüncelerinizi açıklarsanız büyük bir eksikliği giderebileceğimizi sanıyoruz.

En derin saygılarımızla

Dama oyununda düşünme süresi ne olmalıdır ?” hakkında 3 yorum

 1. simdi rakiple oynuyorum rakibim taş bakımından benden üstün duruma geldi ama zamanı iyi kullanamadığından oynu kaybetmiş sayıldı bu benim zoruma gitti bakalım rakibin ne kadar zoruna gitmiştir…zaman kısıtlansaydı o hayran kaldığımız açmazlar oyunlar bizlere ulaşır mı idi…zamanın kısıtlanması oyuncuya yeterince düşünme olanağı vermediğinden oyuncuyu gereksiz taş kesişmelerine mecbur bırakıyor buda güzel oyunların çıkmasına engel teşkil ediyor ustalarımız ve matematikçiler bir araya gelip bu süre ayarlamasını çöze bilirler veya en azından ortak bir karar çıkabilir elbette ustalarım hocalarım daha iyi bilir saygılarımla

 2. Arkadaşlar,
  Bu yıl Mustafakemalpaşa Belediyesinin düzenlemiş olduğu Uluslararası Dama turnuvasında en güzel oyunlardan birisini Hasan Aktaşlı Ustamız yapmıştır. Oyunun belli bir aşamasında yaklaşık 20 dakika kadar düşünüp oldukça güzel bir kombinezon yapmıştır. Bunun sonucunda da rakip tüm taşlarını kaybetmiştir. Düşünün yüzden fazla usta damacı 9 tur yaklaşık 500 kadar maç yapıyor ve içerisinden sadece birkaç tane eli ayağı düzgün oyun çıkıyor. Ben şahsen bu kadar güzel bir oyun yapan bu ustamızı ilk on içerisinde aradım fakat bulamadım. Acaba ilk yirmiye girmişmi diye orada aradım orada da bulamadım. İlk 50 , ilk yüz maalesef orada da yok. Düşünün turnuvanın belkide en güzel oyununu yapan ustamız ilk 100’e bile girememiş. Bu hem Türk Daması açısından sevindirici hemde üzücüdür. Sevindiricidir çünkü bu turnuvaya katılan damacıların tümü de en üst seviyede Büyük ustadır diye düşünülebilir, ama acaba öylemiydi. Yoksa başka bir sebepten ustalar gereksiz yere puan kaybediyorlarmıydı. Üzücüdür çünkü kendisini hep büyük oyunlara göre hazırlayan birçok ustamız zaman sıkışmasına girince bocalayıp hata yapıp oyunlarını kaybediyorlar.
  Damayı kesinlikle satrançla kıyaslamamak gerekiyor, çünkü bugün birçok ülke , federasyon veya veli daha çocukları okuma yazmayı öğrenmeden onlara sahip çıkıp büyük ustalara emanet edip onların en iyi şekilde yetişmelerini sağlıyorlar. Oğlunun iyi bir satraç ustası olması için birçok veli her yıl yüzbinlerce dolar harcamaktadır. Bu yetişen çocukların hayatlarında sadece SATRANÇ vardır. Başka hiçbir şeyle ilgilenmiyorlar. Bu şekilde yetişen bu büyük Ustalar Satrancın gelişmesi için kendi aralarında 5 dakika , 15 dakika 25 dakika tempolu hızlı Satranç maçları yapıp satrancı dünyaya tanıtıp popüler hale getirmeye çalışıyorlar. Hatta gözleri bağlı bile 30-40 kişiye karşı ayni anda oynayan ustalar vardır. Fakat ciddi turnuvalarda herzaman ya 40 hamle iki saatte + 1 saat oyunun geri kalan kısmı için veya 90 dakika artı 30 saniye / hamle temposunda oynuyorlar ki aşağı yukarı ikiside ayni zamana geliyor.
  Elbette Türk Dama Federasyonu kurulursa, Türk damasının düşünme süreside teknik kurullar tarafından hazırlanacaktır ama o zamana kadar turnuvalarda kaos yaşanmaması için bu düşünme sürelerinin çok iyi ayarlanması gerekmektedir. Profemin Ustamızın da belirtiği gibi damaya kalite gelmesini istiyorsak düşünme süresini çok iyi ayarlamalıyız. Bir diğer önemli konuda turnuva yönergesinde düşünme süresi kesinlikle belirtilmelidir ve asla ne olursa olsun değiştirilmemelidir. Düzenlenen bazı turnuvalarda, turnuva sonlarına doğru çok az zaman kaldığı gerekçe gösterilerek düşünme süreleri yarıya indirilmektedir. Bunun sonucundada birçok Büyük Usta turnuvadan çekilmek zorunda bırakılmaktadır. Bunlar kabul edilemez ve kesinlikle turnuva yönergelerinin dışına çıkılmaması gerekmektedir. Asla bir gün içerisindede 2 turdan fazla oynatılmaması da gerekmektedir.
  Saygılarımla

 3. mehmet bey damada süre uygulaması cıkaran ustalar ve
  turnovayı düzenleyenler ve zaman süresini kısıtlı hale getirme sebebleri alenen bellidir neden süre koyuldugu gayet acık bazen dernekte bazen kahvede bilardoda oynarken 2 3 taş kar etmişim adam hala oynuyor ona ordan oyun vermek aptallıkltır dama doga kanununda
  taş karda iken 2 taş karda isen ordan oyun verebiliniyorsa o damacı en aptal damacıdır adam zaten yıkılmış topoarlanmasına müsade edilmemelidir taş kırışıp oyununu bazmaktır ama oyun başında taş kırışılmaz oyuna gidilir
  bazı damacılar cakallık peşindededir yalan yere düşünürler rakibin motivasyunu kansantresini alabora etmek için oyun dan düşürmek için dama bir açmazı bir 16 taş oyununu cözmek için eyer rakip damacı işe bilmediyi bir acmazı 5 10 dakika arası cözer dama cok kapalı oynalr var askı baskı taş üstü cekmeler ayı bacagı gibi oyunlar cok karışık bir baskı oyun sonu hamlesi gözükmez büyük ayı bacagı gözükmez bunların periyotları var bu oyunalrın olması için bazı taş diziliminde taşların yerinde olması gerek onun için 5 10 dakika veya cok zor pozisyonalr için azamı 15 20 dakika yeter 20 cözülmeyen bir oyun 4 5 defa deneme sonucu ortaya cıkar oyunesnasındada bu şansı olmayacaktır kendi görüşüm
  20 azami olmalı düşünsenize her el için 15 20 beklerseniz rakip napar kafayı yer

Bir cevap yazın