Dama Şampiyonası için geri sayım başladı

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin düzenlediği kültürel organizasyonların başında gelen Uluslararası Dama Şampiyonası için geri sayım başladı.

275348-dama-sampiyonasi-icin-geri-sayim-5214df8f8814c

Zihin sporları arasında önemli bir yeri olan dama, Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Türk Daması Federasyonu tarafından geleneksel hale getirilen uluslararası şampiyonayla yaşatılmaya devam ediyor.Osmanlı İmparatorluğu’nun, özellikle Sultan Abdülaziz döneminin gözde oyunları arasında yer alan Türk daması, günümüzde Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin özel çabalarıyla geniş kitlelere ulaşıyor.

Türkiye’de unutulmaya yüz tutmuş olan dama oyununa yeniden hayat vermek, dünyadaki ve Türkiye’deki dama oyuncularını bir araya getirmek amacıyla gerçekleştirilen şampiyona, bu yıl 14. kez kapılarını dama severlere açacak.

14. Uluslararası Dama Şampiyonası 23-25 Ağustos 2013 tarihlerinde, ‘Damanın Kırkpınar’ı olarak bilinen Mustafakemalpaşa’da Katlı Merkez Pazar Yeri’nde gerçekleştirilecek.
23 Ağustos Cuma günü saat 11.00’da yapılacak açılış törenin ardından hakem heyetinin eşleştirmesiyle başlayacak olan şampiyonada bu yıl yurt içi ve yurt dışından 180 sporcu yarışacak.
Uluslararası Satranç Kuralları’nın (İsviçre Sistemi) uygulandığı 9 tur üzerinden yapılacak yarışmada dereceye girenlere para ödülü verilecek.

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, kıvrak zekânın ürünü olan ve usta-çırak ilişkisiyle büyüyen, aynı zamanda Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında da ‘ Türk daması’ adıyla hala yaygın bir biçimde oynanan dama oyununu bir kültür mirası olarak geleceğe taşımak istediklerini söyledi.

Damanın insanlar arasında iletişimi güçlendirerek, bir kardeşlik köprüsü kurduğunu belirten Başkan Kurtulan, ” Dama, ülkemizde çok bilinmesine rağmen maalesef günümüzde bilgisayar oyunlarının popülerliğinin gerisinde kaldı. İlk çağlardan beri zihnin gelişimi için büyük bir işlev gören bu geleneksel oyunu yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. 14 yıldır yerli ve yabancı binlerce dama severi Mustafakemalpaşa’da ağırladık. Bu yıl Türk Daması Federasyonu’nun kurulmasıyla birlikte milli kültürümüz olan bu güzel oyun daha fazla kitlelere ulaşacak. Damaya gönül veren tüm vatandaşlarımızı bu heyecana ortak olmaya davet ediyorum ” dedi.

http://www.bursadabugun.com

http://www.bursadabugun.com/haber/dama-sampiyonasi-icin-geri-sayim-275348.html

 

Bir cevap yazın