Dama ustalarımızı tanıyalım-NEVZAT OSMAN TECİ

BİR DAMA DEVİ

NEVZAT OSMAN TECİ

1929 Yılında İzmir Karşıyaka ‘da doğdu.15 yaşında dama oynamaya başladı. Fakat kendi deyimiyle askerden sonra dama sevdalısı oldu.1950 yıllarındaki İzmir’deki ustaları sorduğumda hiç tereddüt etmeden üç isim saydı. Deli Orhan, Öğretmen Faik Bey ve meşhur Kazıkçı Bekir bey. Deli Orhan usta belki de İzmir’deki hamlecilik akımını başlatacak kadar iyi hamleciydi. İzmir’in Büyük Ustası Hamleci Mürşit Ersöz ile çekişmeli maçlar yaparlardı. Faik bey kuyruk oyunları, Kazıkçı Bekir ise bağlama ustalarıydı. Yine devrin Büyük ustası Kasabalı Mehmet Ustayı seyretme imkânını buldu. Fakat kendisini çok etkileyecek olan İstanbul hikâyesini kendi ağzından nakledelim.

‘’1951 yılında 15 gün kalmak üzere İstanbul’a gittiğimde Sultan Ahmet Meydanındaki damacılar kahvesine gittim. Bir kaç gün dama oynadıktan sonra bir gün iyi bir usta olan Hafız beyle dama oynuyorduk. Hafız usta bana bir taş çekiyordu. Oyun 2-2 iken bir oyun geldi düşünürken omzuma bir el dokundu ‘’ yap bu oyunu oğlum ‘’ dedi. Bu Büyük usta Asaf Beydi. Oyunu yaptım ve yendim. Sonra Asaf Bey bir taş çekerek Hafız ustayla oynadılar. Taş çekmesine rağmen Asaf Bey devamlı kırış yapıyordu ve karşı tarafı bağlıyordu. Daha sonra sohbete başladık. Asaf bey Arap kökenli damacıların kendisiyle oynamak için geldiğinden bahsetti. Hepsi çok oyun biliyorlar fakat hamleleri zayıftır bu yüzden mutlaka iki kırış yapıp hamle ile yenebilirsin dedi. Kendisine ustalıkta en yakın olarak arkadaşı olan Nazilli’den Şevki ( Şavk) Alioğlu diyordu. Üç parti yapsak mutlaka bir parti alır her sene bir ay gelir kalır dama oynarız dedi. Bir de Beşiktaş’ta bir sinemanın yanında bir dama kahvesi vardı. Orada İstanbullu büyük Usta Ayhan Bey ile İzmirli başçavuş Mehmet usta dama oynarken seyrettim. Tabii ki Ayhan Bey gencecik bir çocuktu o zaman.

Bir zaman da yolum Nazili ‘ye düşünce Asaf beyin rakibi Şevki Alioğlu’nun yanına gittim. Oynadığı kişiye o kadar güzel oyunlar yaptı ki hayran kaldım. İkramlarda bulundu misafir etti. Bana İzmir’e dönünce usta gönder diye tembih etti. Deli Orhan ile Başçavuş Mehmet Nazilli’ye gittiler ikisini de yenmiş.

İzmirli damacıları çok başarılı bulan Nevzat ustanın beğendiği damacılar; Büyük usta Mürşit Ersöz, Dişçi Hayri, Mahmut Hülagü ve yenilmektense ölmeyi tercih eder dediği Sinan Usta.

Nevzat Usta Mustafa Kemal paşa yapılan uluslar arası turnuvaların tamamına katılmış.
En iyi dereceleri altıncı, dokuzuncu ve onikincilik. Fakat bana sorarsanız gönüllerin şampiyonudur. Efendi ve mütevazı kişiliği ile turnuvaların aranılan ustasıdır. 2011 turnuvasının 2.maçında Büyük Usta Faik Yıldız ile eşleşen ona zor onlar yaşatan Nevzat usta Faik Yıldız için çok çok Efendi ve büyük usta diyor ve sözlerini tamamlıyor.

Nevzat Osman TeciNevzat Osman TECİ

Hazırlayan:

Dilek Çankaya (geology)

Dama ustalarımızı tanıyalım-NEVZAT OSMAN TECİ” hakkında 3 yorum

 1. Merhabalar,
  Dama oyunu ile İstanbul’un Eyüp semtindeki Rahmetli babam Memduh Bey’in kahvesinde damacıların oyunlarını seyrederek ve şimdi isimlerini hatırlayamadığım eski damacıların hikâyelerini dinleyerek tanıştım. Rahmetli babam dama oyununa çok meraklıydı ve kendisinde bir dama ustasının hazırladığı dama defterleri vardı.
  “Dama ustalarımızı tanıyalım-BİR DAMA DEVİ NEVZAT OSMAN TECİ” başlıklı yazınızı okuduğumda; Sayın Nevzat Osman TECİ Bey’in hatırasında bahsettiği İzmirli başçavuş Mehmet usta dikkatimi çekti. Rahmetli babamdan kalan dama defterlerinden birini önsözünde “Damacı Başçavuş M. Özçelik” imzası mevcut. Bunun, İzmirli başçavuş Mehmet usta olabileceğini düşündüm.
  Defterlerde; Kahkaha Oyunu, Rumeli Açmazı, Bolu Açmazı, Keskin Aydın, Bolu Oyunu, Dilber Oyunu, 16 taş toplayan İlkbahar Oyunu ve Aziziye Oyunu (Belki Sultan Abdülaziz’e ait bir oyun olabilir), Yan Taş Oyunu, Askı Baskı oyunu, Cicim Oyunu gibi ilginç oyun isimleri olduğu gibi; İbrahim Bey’den Açmazlar, Salim Bey’den oyunlar, Agop Usta’dan açmazlar, Tahir Bey’den açmazlar gibi ünlü Türk damacılarının isimlerini içeren bölümler mevcut.

  Türk Dama tarihine bir not düşülmüş olması bakımından önemli olabilir düşüncesiyle bilgilerinize sunarım.

  Saygılarımla.

  B.Rıza GÜNEYSU

 2. Sn. Bülent Rıza Güneysu bey efendi. Öncelikle böyle
  nadide bir bilgiyi bu platformda paylaştığınız için kendim
  ve İstanbul Türk Daması Derneği İTDD adına size teşekkürü
  borç bilirim. Bizlerin var olan dama kayıtlarını gelecek
  nesillere aktarmak için bir çaba ve çalışmamız var. Eğer
  uygun bulursanız sizinle buluşup bu belgeleri fotoğraflamak ve kayıt altına alarak, gelecek nesillere aktarılması konusunda sizin de katkınızın olmasını rica ederim.
  Ahmet Murat ÇELİK 05396955121 (ahmetmurat18@gmail.com)

 3. Oyun isimlerinden anladığım kadarıyla bu oyunların büyük bir kısmı 1888 yılında Kitapçı Arakil’in yayınlamış olduğu 2 dama kitabındaki oyunlarla ayni. Bu oyunların yine büyük çoğunluğu 1974 yılında yayınlanan Ali Erdoğan Örneğin Kitabındada aynen vardır. Fakat bu oyunların sayısı toplamda 300 kadardır. Eğer arşiv daha büyükse kontrol edilip dama camiasına kazandırılmasında fayda vardır.
  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

Bir cevap yazın