İstanbul Türk Daması Derneği Şampiyonaya hazırdır.

Saygıdeğer Türk Daması sevenler …

29.07.2018 günü İstanbul Türk Dama Derneği Başkanı Mustafa Sancak başkanlığında Fatih’te Emin Candan’ın kahvesinin bahçesinde buluştuk.

İlk sözü Mustafa Sancak aldı.

İlk gündem konusu olarak Uluslararası Mustafa Kemal Paşa Dama Şampiyonası”

ile ilgili şunları iletmiştir.

“a. Şişli Belediyesi bu yıl da iki otobüs tahsis etmiştir.

  1. Bu otobüslerden birisi yurtdışından İstanbul’a gelen damacı misafirlerimize hizmet verecektir.
  2. Diğeri İstanbul ve banliyölerinden gelen damacılara hizmet verecektir.
  3. Otobüslerin kalkışı 30.08.2018 sabah saat 10.00’da Fatih’ten olacaktır. Buluşma yerimiz her zamanki gibi 09.00’dan itibaren Emin Candan’ın kahvesi olacaktır.
  4. Anadolu yakasından gelecek damacılar Maltepe durağından saat 11.30’da alınacaktır.
  5. Otobüslerin Mustafa Kemal Paşa’dan dönüşleri Turnuva bitimine müteakip 02.09.2018’de olacaktır. Yolda sadece Maltepe ve Fatih’te yolcu indirme olacaktır.”

Daha sonra

“İstanbul Türk Daması Derneğini yeniden kurduk. Daha güçlü olabilmemiz için üye sayısının arttırılması gerekmektedir. Bunun için hep birlikte çalışmalıyız.” dedi.

İkinci olarak Mahir Şener söz aldı:

“Damanın gelişmesi için gençlere ihtiyaç vardır. Biz gençleri damaya çekmek için de hep beraber çalışma yapılmasını istiyorum.” dedi

Üçüncü olarak Tamer Altay söz aldı :

“Şişli Belediyesi rahmetli Osman Pıtır’ın gayretleri sonucunda her yıl otobüs desteği veriyor. Ama dünyanın en iyi damacılarının en yoğun olduğu Fatih’te Fatih Belediyesinden destek alamıyoruz Belediyede söz sahibi olup bizi destekleyecek tanıdıklarımızdan yardım isteyelim. Bir politika olarak okullarda dama dersinin konulması için Milli Eğitimle görüşelim.

Yaptığımız veya programa aldığımız etkinlikleri Dama sevenlere aylık ya da haftalık olarak gerek e ortamda, gerekse yazılı olarak kahvede hazırlayacağımız bir panoda yayınlayalım.” dedi.

Dördüncü olarak Hammet Kart “Fatih Belediyesi’nden yetkililere dünyanın en iyi damacılarından Dünya şampiyonu Faik Yıldız’ın, Türkiye şampiyonu Ogün Tancer ‘in Fatih Dama Sevenler derneğinde olduğunu söyledim.  Dünya şampiyonu bir güreşçinin Ya da dünya şampiyonu bir koşucunun yüzlerce altın ile maddi olarak ta ödüllendirildiğini ama damacıların garip kaldığını ilettim.” dedi.

Beşinci olarak İstanbul Türk Daması Derneği Yönetim Kurulu üyelerinden Abdullah Özsakabaşı söz aldı:

“Çevreme baktığım zaman en genç damacılar o da bir iki kişi var, kırklı yaşlarında. Diğerleri ellili, altmışlı yaşlarda veya daha yaşlı. Bu şekilde olursa bizden sonra damacı yetişmez. Bu konuda İstanbul Türk Daması Derneği olarak çalışmalar yapıyoruz. Bazı görüşmeler yaptık. Okullarda dama dersi verilmesi için. Ben emekli öğretmenim. Eğitici olarak okullarda ders verebilirim.

İstanbul Türk Daması Derneği olarak okullara gidilmesi ile ilgili çalışmalar yapıyoruz dedi.

Altıncı olarak Onursal Başkanı Cevat Naci Seçkin söz aldı:

“Söyleyeceklerimden damacılar alınmayacaklardır. Çünkü beni ve niyetimi bilirler. Bu dernek deneyimli bir dernektir. Üç dernek batırdı. Bu dördüncüsü. Tesanüd diye bir şey vardır. -Dayanışma, birbirini destekleme anlamına gelir.- Eğer aramızda tesanüd olursa bu dernek yürür. Tesanüd olmazsa yürümez. Bunu bilerek devam edelim. “ dedi.

Yedinci olarak aynı zamanda hem Türk Daması Derneği hem de Engelliler Derneği Yönetiminde çalışan Muammer Çayırtarla söz aldı. “Engelli dernekleri aktif olarak çalışmaktadır. Her iki taraf için de bu derneklerin yakın işbirliği çok yararlı olacaktır. Engelli vatandaşların zamanı da olduğu için damaya daha çok katkıda bulunabileceklerini düşünüyorum. Damaya ilgisi olduğunu düşündüğümüz çay ocağı, kahve, yöresel dernek gibi yerlere dama tahtasını taşlarıyla birlikte veriyoruz.  Darülaceze’de damacı Pala Hasan var. Orada da vermeyi düşünüyoruz; orada da dama oynanıyor olması önemlidir. “ dedi.

Son olarak Türk Daması Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Murat Çelik söz aldı:

“Bu günün gündemi Mustafa Kemal Paşa Turnuvası ile ilgili organizasyona ait konuşmaktı. Konuştuk.  Türk Daması Derneği olarak şimdiye kadar gerek Rumeli yakasında gerek Anadolu yakasında belediyeler, çeşitli dernekler ve okullarla görüşülmüştür. Tüm bu konularda çalışmalar devam etmektedir.” dedi.

Derneğimizin Başkanı Sn. Mustafa Sancak beyin konuşmasını izleyebilirsiniz.

 

Saygılarımızla…

Türk Daması gönüllüsü

Dr. Tamer Altay

Bir cevap yazın