Mekik, Takoz ve Makas Nedir ?

Bugün Taktik oyunlar içerisinde çok sık olarak kullanılan Mekik Oyunu, Takoz koyma ve Makas Oyunlarını göreceğiz.

Mekik Oyunu Nedir ? :

Adından da anlaşılacağı gibi taşın gidip gelme olayına Mekik diyoruz. Önce rakip oyuncunun bir taşı, taş feda edilerek saptırılır sonrada başka bir taş feda edilerek geriye çekilir.

mekik1

Takoz Nedir ? :

Genellikle Dama oyununda eksikliğini hissettiğinz bir hamleyi yapmak zaman kaybı olabilir. Bu gibi durumlarda Rakip taşını kendi taşlarınızın arasına sıkıştırmaya ve o taşı kendi taşınız gibi kullanmaya Takoz koyma denir.

Takoz tek başına kullanıldığı gibi Mekik veya başka bir tekniklede kullanılabilmektedir. Aşağıda Mekikli bir Takoz görmektesiniz.

takoz

Makas Nedir ? :

Bölgeden bölgeye bu tekniğin adı farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Arap Komşularımız bizim merdiven oyunlarına Makas diyorlar. Fakat biz burada iki taraftan da alım olduğundan , makasa gelme anlamında bu ismi daha uygun bulduk. Aşağıdaki Gif dosyasından bu teknik daha iyi anlaşılmaktadır.

makas

Bu arada aşağıdaki APLET üzerinde 50 yıl önce oynanmış bir oyunda tüm bu teknikleri bir arada görebilirsiniz. Aplet

üzerinde Beyazın hamlelerinin yanında görülen ” i “ harfi ingilizce information kelimesinden alınmadır ve açıklayıcı bilgi vermektedir. İmlecinizi Üzerine götürmeniz yeterlidir.

50_Yıllık_Oyun

Aşağıda da Taktakerol ustamızın geçenlerde internette oynadığı oldukça güzel bir oyun içerisinde de Takoz koyma tekniğini bakalım bulabilecekmisiniz ? Bunun için önce bu güzel soruyu çözmeniz gerekiyor.

guzel_dama

Cevabı haftaya

 

Mehmet ÖZERKMAN

Mekik, Takoz ve Makas Nedir ?” hakkında 4 yorum

  1. Geri izleme: Türk Daması ve Kuralları » Blog Archive » 3 Hamle Kuralı nedir ve nasıl uygulanır ?

  2. Benim gördüğüm kadarıyla 1. c3-c4 c5xc3 2 d4-c4 a5xc5 3. c4xc6 d6xb6 4. e4-f4 f5xf3 5. e3-e4 c3xe3 6. e4-e5 e6xe4 7. g4-g5 g6xg2 8.h2xd8 çözümü önerilmiş bulunuyor.

    Ama e3’deki taş yaman duruyor. 8…e3-e2’ye 9. d8-d1 oynansa 9…e7-d7 akabinde 10…e2-e1 ile siyah dama yapar.

    8…e3-e2 hamlesine beyaz 9. d8-f8 yaparak 10. h3-g3 oyunu kurabilir ama 9….h5-g5 ile bu oyun önlenir. 10. f8-f1 ile damaya çıkmaya mani olunamaz çünkü 10…e7-f7 var.
    Beyazın kazanacağından şüphelerim var.

Bir cevap yazın