MÜBAREK KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

kurban

kurbay01

Başta üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz olmak üzere, tüm Türk-İslam aleminin mübarek Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutlar, iyi bayramlar dileriz.

damaakademisi.com

Ayrac

Kurban Bayramı farklı dillerde ve farklı kültürlerde, kültürel etkilerle de, farklı isimlerle anılmaktadır. Arapça İyd-el Adha şeklinde okunan tüm dünyada yaygın olan bir isimdir. Türkçe’de Kurban Bayramı olarak anılırken, Hindistan ve Pakistan’da bayrama genelikle Bakra Eid denir ki bunun anlamı “Keçi Bayramı”dır; bu ülkelerde sıklıkla kurban edilen hayvan keçidir. Bakra Eid Güney Afrika’da da kullanılan bir isimdir. Bangladeş’te kullanılan yaygın isimlerse Id-ul-Azha ve Korbani Id’dir. Türkçe ismine benzer bir şekilde Bosna Hersek, Bulgaristan ve Arnavutluk’ta Kurban Bajram şeklinde anılır. Nijerya’da Babbar Sallah, Somali’de ve Kenya ile Etiyopya’nın Somalice konuşan bölgelerinde ise Ciidwayneey olarak anılır.

Kurban Bayramı’nda kurban kesmenin, İslam dini açısından birçok amacı vardır. Bunlardan en önemlisi, Allah’a yakınlaşmak, adanmışlık derecesini göstermek, ilâhî rızayı kazanmaktır. Bunun yanı sıra maddî durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmak da bir sebep olarak ifade edilmiştir ve genel olarak “Hakka ve halka yaklaşmak” amacı ile kesilir.

MÜBAREK KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN” hakkında 6 yorum

  1. bütün islam aleminin kurban bayramı mübarek olsun ülkemizden ve milletimizden huzur sadetini allah rahmetini esirgemesin bütün yenisesler camiasının kurban bayramı mübarek olsun

Bir cevap yazın