Türk dama kuralları

Taşların Yerleşimleri ve Oyunun Amacı

Amaç

Türk Damasında amaç, taş alma mecburiyetinden yararlanarak, oyun kurmak, pozisyon ve hamle avantajı elde etmek, rakibin taşlarını eksilterek rakibi zayıflatmak ve sonuç olarak rakibin tüm taşlarını alarak oyunu kazanmaktır. Taşların amacı sekizinci sıraya erişip her yöne hareke edebilen Dama Taşı niteliği kazanmaktır.

 

Diziliş

Dama taşları 16 beyaz 16 siyah taş ikiser sıralı olarak dizilir. Gerilerinde birer ve aralarında 2 şer kolon boş bırakılır.

ornek_11

 

Hamleler

 

Normal Taşların Hamleleri

Bir yoz (piyon) üç yöne doğru hamle yapabilir veya atlayabilir-sola yatay, sağa yatay ve direk. Bir yoz taş son sıraya ulaştığı zaman Dama niteliği kazanır.

Dama Taşının Hamleleri

Damaya çıkan yani dama olan taş yoz taşlardan farklı olarak sağa sola, ileriye, geriye hareket edebildiği birkaç kare birden atlamak suretiyle “L” çizerek gezinebilir. Ancak bu hareketlerini yapabilmesi için her “L” çizişte bir veya birkaç taş alması gereklidir. İleriye veya geriye taş alarak hareket eden dama aynı sütün ve kolon üzerinde, ileriye taş almışsa geriye veya geriye taş almışsa ileriye ters dönüş yapamaz.

Kurallar

1-Her iki oyuncuda gerek kendisinin bastığı (Taşını istediği), gerekse hasmının verdiği taşların hepsini ilk hamlede almak mecburiyetindedir.

2-Eğer bir oyuncu iki tarafı taş almak kabul olan bir hamleye basar, (Taş isterse) ve taşların adetleri eşit olursa oyuncu dilediği taşı dilediği tarafa almakta serbesttir.

3-Ayrı ayrı taşları ile birkaç yerden taş almak mecburiyetinde bulunsa bile evvela en çok alınan taraftaki taşları toplamak zorunluluğundadır. Damaya çıkmış bir taş için dahi bu mecburiyet kesindir.

4. Bir oyuncu yerinden kaldırdığı taşı oynamak mecburiyetindedir. Asla geriye dönmek hamleden vazgeçmek ve taşı eski yerine getirme imkanı yoktur.

5-Taş alarak damaya çıkıyorsa ve bitişikte taş varsa yoz taş gibi taş almaya devam eder. Taş almadan dama diyorsa (damaya çıkıyorsa) o taş orada kalır, taş alamaz. Yani damaya çıkan taş rakibin hamlesinden sonra DAMA vasfını kazanır.

 

Nezaket Kuralları

1-Taş istemelerinde (Taş basmalarda) rakibe “Senden X taş istiyorum.” Diye ikaz yapılmalı.

2-Taş sürerek damaya çıkılacaksa, Dama çıkmadan bir önceki kareye taşımızı koyduğumuzda rakibe “Dama altı, bir eksik veya damaya çıkıyorum” diye uyarmak gerekir. Damaya çıkıldığında ise “DAMA” diye rakibi uyarmalıyız.

Bu mecburi olmayan kurallar, Dama ustaları tarafından halen uygulanmaktadır. Kurallar zorunlu olamaz çünkü, “rakibe iki taş istiyorum” denildikten sonra, rakip bir oyunun parçası olarak, “buradan ben size üç taş veriyorum” diyebilir. Bu nezaket kuralları Damanın uzun tarihi boyunca, oyuncular arasındaki zengin sosyal diyaloglar sonucu, ustaların davranış kültürü olarak yerleşmiştir. Bu kurallar aynı zamanda ustaların nezaketini ile Türk Damasının zerafetini yansıtmaktadır.

 

Örnekler

Örnek 1 Fazla taş alma zorunludur.

Bu pozisyonda beyaz taş sağında 1, solunda 2 taş istemektedir. 2 taş almak mecburiyeti var.

ornek_01

ornek_02

Doğru hamle. Yanlış hamle

 

 

 

Örnek 2 Fazla taş almak zorunludur.


ornek_03


ornek_04

Doğru hamle: Siyah taşın sırasıyla 5 taşını alır ve taşı b7 karesinde kalır. Yanlış hamle: Bu hamle yanlış. Siyah taş az olan 4 taşı değil, 5 taşı almak zorunda.

 

 

Örnek 3 – “L” tipi hamleler

Bu pozisyonda hamle sırası beyazda ve beyaz dama taş alacak. Sırasıyla 8 taşı alır. Nasıl alırsa alsın 8 taş alır. Oyuncu istediği taraftan taşları toplar. Burada damanın taş toplarken nasıl “L” çizdiğini görüyoruz.

ornek_05

ornek_06

Doğru hamle Doğru hamle

 

 


Örnek 4 – Ters yöne dönüş
yasağı.

Bu örnekte ise damanın taş toplarken geriye dönüp taş alamayacağını görüyoruz. Beyaz dama sırasıyla taş alır ve h2 karesinde kalır.

ornek_07

ornek_08

Doğru hamle. Yanlış hamle.

 

 

Örnek 5 – Burada ise hamle sırası beyaz taşta ve taş alarak dama çıkıyor. Bu pozisyonda siyah taş iki tane beyaz taş alır ve e8 karesinde kalır. Hamle sırası siyahlara geçiyor.

ornek_09

ornek_10

Doğru hamle. Siyah taş dama der ve e8 karesinde kalır. Yanlış hamle.

 

 

Örnek 6 – Taş almadan Damaya çıkmak.Yoz taşın, taş almadan, damaya çıkıp, bitişikteki dama taşını alamayacağını gösteren bir örnek.

ornek_12 Hamle sırası beyaz taşta. Beyaz taş DAMA ya çıkıp, bitişikteki rakibin damasını alamaz. Dama derse, siyah taş E8 karesinde durur ve hamle sırası siyahlara geçer.
ornek_13 Beyaz dama 5 taş alır ve dama rakip tarafından kesilir. Öbür tarafta daha az taş olduğu için oradan alamaz

 


Örnek 7 – Taş alarak Damaya çıkıp bitişik tasın alınabilmesi.

Taş alarak, damaya çıkıp, bitişik taşı alabildiğini gösteren bir örnek.

ornek_14 Hamle sırası beyaz taşta ve beyazın yoz taşı ile rakibin 2 taşını ve 1 damasını alır DAMA der ve kendi taşını b8 karesinde bırakır. Yeşil renk ile gösterilen hamle yolu doğru hamledir. Kırmızı çizgi ile gösterilen hamle yanlıştır.

 

 

Örnek 8 – Yoz taşın ve Dama taşının eşit taş alabildiği durumda, her ikisinin de seçilebileceğini gösteren bir örnek.

ornek_15 Hamle sırası beyaz taşta. İster dama ile alır, ister yoz taş ile alır. Çünkü her iki tarafta alınacak taşlar eşittir. Damaya veya yoz taşa öncelik yoktur.

 

Örnek 9 – Normal taşın Dama taşından fazla taş aldığı durum. Yoz taşın fazla, dama taşının eksik taş alabildiği durumda, yoz taşın seçilmesi gerektiğini gösteren bir örnek.

ornek_16 Burada hamle sırası beyaz taşta. Dama ile 2 taş (kırmızı çizgi hamleleri), yoz taş ile 3 taş (yeşil çizgi hamle) alınabilir. Fazla taşı almak zorunlu olduğundan, yoz taş ile taşları almalı. (yeşil çizgi hamle)

 

Örnek 10 – Dama taşının fazla taş aldığı durum. Yoz taşın az, dama taşının fazla taş alabildiği durumda, dama taşının seçilmesi gerektiğini gösteren bir örnek.

ornek_17 Yine hamle sırası beyaz taşta. Yoz taş ile taş alınamaz (kırmızı çizgi). Dama ile alınınca, dama kesilecek olsa bile, fazla taşı almak zorunda olduğundan, DAMA ile 2 taş alınacaktı (yeşil çizgi hamlesi).

 

Oyun Sonu

 

Galibiyet

Bir taraf, diğer tarafın tüm taşlarını aldığında veya karşı taraf hiç bir taşını oynayamıyor durumda ise, oyunu kazanmış olur. Taş sayısı veya pozisyon olarak zayıf durumda bulunan oyuncu, oyunun gidişatına göre, oyundan çekilebilir ve bu durumda da karşı taraf kazanmış olur.

Beraberlik

Her iki oyuncunun birer adet taşı kaldığında oyun beraberlikle sonuçlanır. Bunun dısında, oyunculardan biri diğerine beraberlik teklif edebilir. Karşı taraf bu teklifi kabul ettiğinde de oyun berabere sonuçlanmış olur. Son olarak, eğer aynı pozisyon üç kez aynı sekilde tekrarederse, oyun beraberlikle sonuçlanır.

Atila ZEYBEK, Bektaş GÜLDESTE, Recep DOĞRUBAKAR

 

 

 

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://www.damaakademisi.com/turk-damasi-kurallari-kitabi-ornek-oyun-16-tas-oyunu/

6 ping

Yorumu formunu geç

  • çapkin on 9 Ocak 2008 at 15:36
  • Cevapla

  recep abim turk damasına yaptıgın katkılardan dolayı kutlarım seni.
  cikcik comda dama ilk resmi dama turnuvası yapıldı ve bir cok usta oyuncu karsılasmalar yaptı. yarında final karsılasması var. saat 20:00 da. finalistlerden biri benim . umarım gelip izleme sansını bulursunuz final macımızı.
  saygılar
  .çapkın.

 1. Türk dama kurallarında bunun dışında ilave etmem gereken bir bilgi var ise lütfen bana yazınız.
  Ayrıca Türk dama kuralların ıbaşka bir dille çeviri yapabilecek arkadaşlar var ise çeviriyi yapıp bana gönderebilir mi?

   • Utku turan on 15 Aralık 2018 at 20:08
   • Cevapla

   2 siyah dama ve 1 beyaz dama olunca oyun nasıl biter

  • yavuz on 10 Şubat 2008 at 16:27
  • Cevapla

  recep abicim teşekkür ederim ama halk arasında bazı kurallar var onlar doğrumu diye soracam.
  1. karşı taraf dama yapmadan sizin yapmış oldugunuz damayı kullanma hakkınız yoktur
  2.son taş damadır.
  veya kimileri de 3 tane dama yapmadan dama başlamaz diyolar veya son 3 taş damadır.
  abicim eger bu sorularımın cevabını mail adresime gönderirsen cok sevinirim. teşekkür ederim abicim

  • yavuz on 10 Şubat 2008 at 16:28
  • Cevapla

  Atila ZEYBEK, Bektaş GÜLDESTE, Recep DOĞRUBAKAR

  atilla ve bektaş abicim kusura bakmayın hazırlayanlar arasında sizlerde varmışsınız sizlere de teşekkür ederim. valla az önceki soruların cevabını bekliyorum.

  • Recep db on 11 Şubat 2008 at 00:26
  • Cevapla

  Sevgili Yavuz kardeş.
  1. karşı taraf dama yapmadan sizin yapmış oldugunuz damayı kullanma hakkınız yoktur
  Cevap: Karşı tarafın daması olsun olmasın dama taşını kullanmaya hakkınız var.

  2.son taş damadır.
  veya kimileri de 3 tane dama yapmadan dama başlamaz diyolar veya son 3 taş damadır.
  Cevap:
  Son iki veya 3 taş dama olur kuralı bazı bölgelerimizde uygulandığını duyumu var. Genele bakarsak geçerli olan son 2 veya 3 taş dama olur kuralı yanlıştır.

 2. Sevgili Yavuz kardeş inananın bu sitede yayınlanmış olan Türk daması kuralları (İster Türkçe ister İngilizce veya ister Rusça olsun) sanal alamdaki en kapsamlı çalışmanın ürünüdür. Şu an bir çok yabancı sitelerde bizim hazırladığımız bu çalışmanın İngilizce ve Rusça çevirisi yayınlanmakta. Gönül ister ki bu çevirilerin sayısı daha da artsın ve bu konuda yabancı dili olan arkadaşların desteğine ihtiyacımız var.
  Saygılarımla Bektaş Güldeste.

  • Aykut on 10 Mart 2008 at 16:58
  • Cevapla

  Örnek 7’deki resim yanlis mi? Hangi tasi yiyerek damaya cikiyor ki? Ingilize sayfada dogru aciklamayla yine bu yanlis resim var.

  • Recep db on 11 Mart 2008 at 17:02
  • Cevapla

  Aykut usta dediğiniz gibi örnek 7 dedi resim hatalı.
  Uyardığınız için teşekür ederim.
  İlginizin devamını diliyorum.
  Size mail ile bildirmeye çalıştım ama mail gitmedi, geri döndü. Hatalı olan resim düzeltildi. İngilizce sayfasındaki hata devam ediyor.
  Bilginize

  • Yavuz on 22 Mart 2008 at 10:21
  • Cevapla

  Sn: Bektaş GÜLDESTE,Sn: Recep DOĞRUBAKAR verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  • tanerhan on 17 Nisan 2008 at 06:58
  • Cevapla

  son üçtaş dama mı oluyor yoksa bu yöreden yöreye deyişirmi ? sabit herkesin kabul etiyi sontaş kuralı yanı son kaç ataş dama olur

 3. Son 3 taş dama olur veya benzeri kurallar bazı bölgelerde az da olsa oynansa bile kabul görmüş aslıolan Türk dama kurallarında son 3 taş dama olmaz.

  • gecemy on 28 Haziran 2008 at 17:15
  • Cevapla

  Sayın üstadlar! Şimdi benim sizden bir ricam olacak. Ben Türk damasının tarihini öğrenmek istiyorum. Eski kaynakların bir çoğunda bu oyunun ismine rastlayamadım. Dama benzeri veya türevi bir çok oyun var, çin damasın v.s gibi. Ama Türk damasının son 10 /15 yıllık arşivlerde duyuyorum ismini. Bu konuda bana daha eskilerden bu oyunla ilgili bir kaynak gösterebilir misiniz? Zira buna göre açıklamak istediğim başka bir deyişle bu oyunla ilgili eklemek istediğim bir bilgi var. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

  • Recep on 29 Haziran 2008 at 11:15
  • Cevapla

  Sayın gecemy,
  http://www.damaakademisi.com/category/bektas-guldeste sayfasında Bektaşın yazıları var. Orda dama yakın tarih ve eski çağda dama başlıklı yazılarını okursan belki istediğiniz bilgiye kavuşursunuz.
  Ayrıca,
  dama ile ilgili bilgi ve belgelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz.

 4. çok güzel bir oyun gerçektan. herkesin öğrenmesi gerekir.

  • kamil on 5 Temmuz 2008 at 10:00
  • Cevapla

  bence bu kurallar çok saçma .bu kuralları kim çıkarmışsa mantıklıca düşünüp yeniden kural çıkarmasını arz ederim.

  • Recep on 5 Temmuz 2008 at 11:22
  • Cevapla

  bence bu kurallar çok saçma .bu kuralları kim çıkarmışsa mantıklıca düşünüp yeniden kural çıkarmasını arz ederim.
  DEMİŞSİN.
  Hangi kural sana saçma geliyor?
  Şunu hatırlatmakta yarar va. Bazı bölgelerde değişik kurallarla Türk daması oynanıyor fakat genel kabul görmüş kurallar bu sayfada yer alıyor.
  Kamil usta, cevabını bekliyorum.

   • Fisun haberdar on 30 Ocak 2018 at 14:33
   • Cevapla

   Dama yeni başlarken ilk yemesi için verdiğin taşı yemesi mecburidir.yemeden diğer hamleleri kullanabilir mi?

   1. Türk damasında ilk hamlesinde de olsa, son hamlesinde de olsa taş yemesi mecburdur. Fazla taş olan tarafa alma mecburdur. birden fazla yönünde taş alma varsa fazla taş yeme mecburdur.

    Dama oyununu öğrenmek ve geliştirmek istiyorsanız;
    Facebook kullanıyorsanız https://www.facebook.com/DamaOkulu/ hesabı takip edebilirsiniz.

    Yaşadığınız ilde dama derneği varsa dernekle irtibata geçebilirsiniz.

  • rıdvan on 8 Temmuz 2008 at 08:38
  • Cevapla

  bilen gelsin

  • gecemy on 12 Temmuz 2008 at 05:42
  • Cevapla

  Sayın üstadlar! Receb Bey, verdiğiniz kaynakları okudum inceledim. Daha önce de bu tür bilgilere baktım. Ama hiç birinde Türk Daması’nın eski tarihlerden beri oynandığına dair net ve kesin bir bilgi yok. Rivayet, rivayet v.s. Ben istiyorum ki çok eski değil 20 sene evvel ben bu oyunu oynuyordum diyen veya 20 sene evveli bu oyunla ilgili resmi bi kayıt gösterebilmeniz. Eğer bu konuda yardımcı olabilecek biri varsa lütfen cevap yazsın. İlginizi bekliyorum teşekkürler…

  • gecemy on 12 Temmuz 2008 at 05:59
  • Cevapla

  Ayrıca bu oyunla ilgili de küçük bi hoşuma giden bilgi vermek istiyorum. Giresun civarında bu oyuna OSMAN diyorlar. Damaya çıkan taş OSMAN olur. Hoş bir benzetme ve isimlendirme bence Anadolu kültürüne de uyoyor açıkcası. Bir kaç genç kız bu oyunu oynarken dama taşına OSMAN diyor ve böylece bu oyunun adına da OSMAN demeye başlıyorlar. Açıkçası buralarda bu oyun OSMAN olarak yayılmaya başladı yakında da tüm anonimler gibi Anadolu’da bu isimle anılacağından eminim ben. :)))) Bu anı olarak paylaşmak istediğim hoş bir bilgiydi. Tekrar ilk sorum için bi cevap beklediğimi yineliyorum. Teşekkürler.

 5. Sayın gecamy,
  Aşağıdaki linkteki bilgiler resmi olmamakla birlikte dama oyunu 1922 yılında oynandığını göstermektedir.
  http://www.damaakademisi.com/ormanci-turkusu

  Birde Demir Büyüküzkaya ustadın anılarına bakarsak 1960 li yıllarda dama oynadığını anılarından anlıyoruz.
  http://www.damaakademisi.com/dama-anilari-buyukozkaya

  Ayrıca 1997 yılında dama kitabı yayınlayan A. Erdoğan Örnek var.

  Bunların dışında resmi bir belge elimde yok. Siz resmi belge edinirseniz bizimle paylaşmanı dilerim.

  Recep db

 6. Benim damamızın çok eski ve köklü bir tarihi olduğundan hiç şüphem yok. Zaten birçok açmazların isimleri de Türk damasının ne kadar köklü bir oyun olduğuna işaret etmekte ama birde damamızla ilgili bir eski belge olsaydı diyorsanız bu sayfaya bakmanızı tesviye ederim.

  http://pplspeccoll.blogspot.com/2008/07/two-fabulous-books-on-checkers.html

  İngilizcesi olmayanlar için sayfadaki yazıları kısaca özetlemek istiyorum: Türk daması kitabın 1905 yılında İstanbul da basıldığını ve kitap de oyunun tüm stratejisini anlatıldığı yazılıyor.

  • Recep on 13 Ağustos 2008 at 14:54
  • Cevapla

  Sevgili dostum tutagil,

  bu paylaşımla Türk damasına herzamanki gibi yine katkı yaptığını ve bu oyuna olan katkılarından dolayı damaseverler seni unutmayacaklardır.

  Verdiğin linkteki sayfayı Türkçeye çevirip kazandırabilecek ve paylaşabilecek biri çıkarsa harika olur. Bu tür bilgiler neden bizlerin sitelerinde veya arşivinde yokki.

  tutagil sağol varol.

 7. Teşekkürler abı çok naziksin………….
  http://pplspeccoll.blogspot.com/2008/07/two-fabulous-books-on-checkers.html Sayfadaki İngilizce yazıları bir yal nişlik olmasın diye bu işin uzmanından yani http://brainking.com/ den Tayfun abiden (TC) yardim istedim sağ olsun oda yazıyı Türkçeye tercüme etti:
  “Türk Daması. 1905. Bu kitap, Türk dilinde yazılmış olup, Türkler tarafından oynanan damayı anlatır. Constantinopol (Istanbul) da 1905 civarında yayımlanmış. Bulunması zor bir kitap olmalı. Başka bir kopyası Amerika’da bilinmiyor. Oyunun genel prensipleri, oyna ve al, İngiliz oyunuyla aynı. Onlar da 64 lük bir tahtada aynı renkten 16 taşla oynuyor. İleriye ve sağa-sola, ama çapraz değil. Dama oluşu İngiliz oyunundaki gibi, dama hareketleri Fransız, İspanyol, İtalyan ve Alman oyunlarındaki gibi, herhangi boş bir alana çaprazlama. Başka kitap bilmiyorum.”

  • kanat on 24 Ağustos 2008 at 07:26
  • Cevapla

  dama nasil cikar burda

  • kanat on 24 Ağustos 2008 at 07:31
  • Cevapla

  sevgili,dama severler günlerdir internetten türk damasi aradim bulamadim,burda bulduguma sevindim,bundan sonra sizlerne dama oynuya bilirim,yalniz e mail atarsaniz cünkü yeniyim belki yardimci olursunuz.tsk simdiden

 8. Sevgili Kanat eğer dama oynamak için bir site arıyor iseniz ben size http://brainking.com/ sitesini tavsıya ederim.

  • Recep on 27 Ağustos 2008 at 00:17
  • Cevapla

  brainking.com a nasıl üye olunacağına sitede açıklama var. Buna rağmen yardım gerekiyorsa ben ve tutagil seve seve yardım ederiz.

 9. slmlar efendim

 10. Sitedeki bilgilerden çok faydalandım ama İtalyan checkers
  kurallarını mail atarsanız sevinirim.
  Saygılar.

 11. Arkadaşlar,
  Çok önemli bir kuralı hepimiz gözden kaçırmışız. “Türk Damasın da taşların değerleri”
  1 yoz taş = 1 puan
  1 dama = 5 puan dır.
  eğer bir damanın kaç yoz taşa eşit olduğunu oyuncular bilmezse her şey altüst olur. Özellikle yabancı oyuncular kendi damalarındaki gibi 1 dama =3 puan sanıp bu oyunu öyle oynuyorlar. Genelde pek dama oynamıyorum, fakat geçenlerde hatırını kıramayacağım yabancı bir usta ile dama oynarken 4 taşımı feda edip damaya çıktım ve oyunu kısa bir süre sonra kazandım. Ertesi gün beni aceleyle arayıp buluşalım deyince önemli birşey olabilir diye teklifini hemen kabul ettim. Bir gece önce hiç uyuyamadığını sabaha kadar oyunumuzu analiz ettiğini fakat her durumda oyunu kaybettiğini görünce bunun nasıl olabileceğini sordu.
  Bana çok büyük bir hata yaptığımı fakat nasıl olup ta oyunu kazanamadığını söyleyince, çok şaşırdım hemen tahtanın başına geçip oyunu analiz etmeye başladık. 4 taş fedasına gelince işte burada dedi. “Eee bunda ne hata var” diye sorunca da bana ne dese beğenirsiniz. 1 dama 3 puandır sen 4 taşını feda ettin. Nasıl olurda teorik olarak geri düşmene rağmen bu oyunu kazandın. Bu kadar ileriyi nasıl hesaplayabiliyorsun deyince beynimden vurulmuşa döndüm. Hemen Paveli aradım ve ona ” Pavel bir dama kaç puandır diye sorunca gayet rahat bir şekilde 3 demezmi. İşte Checkersland Dama v.2.4 bunun için erken yayınlandı. 1 Dama = 3 puan dan 5 puana yükselince ortaya çok daha akıllı bir proğram çıktı.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

  • suat on 8 Şubat 2009 at 09:33
  • Cevapla

  slm.adım suat.benim merak ettiğim bir sorum var acaba siz ne dersiniz….şimdi rakibin f4 e4 e5 a2 b3 de taşları var benim ise e6 d7 a4 de taşlarım var.rakip e5 den f5 e hamle yaptı.ben de hamleye karşılık a4 deki taşı a3 e oynadım.rakip hangi taşı oynamak zorundadır.teşekkürler.mail atarsanız sevinirim

 12. Suat Kardeşim,

  Taşları yanlış ve eksik dizmişsin, bir daha kontrol et.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

  • suat on 8 Şubat 2009 at 11:14
  • Cevapla

  slm.çok pardon dizilimi yanlış yapmışım düzeltiyorum benim taşlarım f6 e7 a4 de.

 13. Suat Kardeşim,
  Oyun şu şekilde devam etmelidir.
  1.e5-f5 a4-a3
  2.f5xf7xd7 a3xa1
  3.d7-d8 ve beyaz yani rakibin bu oyunu kazanır.
  2nci hamlede rakibin a2xa4 yapamaz çünkü fazla olan taraftan taş almak zorundadır. Diyelim ki yapamaz ama yinede 2. a2xa4 hamlesini yaptı. O zaman onu uyarmak senin görevin ya oyuna bu şekilde devam edersin veya doğru olan yolu ona gösterirsin ve o taraftan taşlarını almasını sağlarsın. Fakat senin verdiğin taş dizilişinde rakibin beyaz her durumda bu oyunu kazanır.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

  • halil on 20 Mart 2009 at 22:37
  • Cevapla

  iki oyuncudan biri damaya çıktıktan sonra diğeri damaya çıkmadan ilk çıkan damasını kullanamaz diye bir kural duydum bu doğru mudur?

  • halil on 20 Mart 2009 at 22:41
  • Cevapla

  yani demek istiyorum ki her iki tarafın da damaya çıktığını farz edelim. ilk dama yapan oyuncu damasını taş yemek için kulanması için rakibinin damaya çıkmasını beklemek zorunda mıdır?

 14. Halil Arkadaş,
  Türk Damasında böyle bir kural yoktur. Sadece bilmen gereken Damaya taş yemeden çıkıyorsan rakibinin hamle yapmasını beklemek zorundasın. Rakibin hamlesini yaptıktan sonra Damanı istediğin gibi kullanabilirsin.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

 15. ne yapıon hakan

  • emir on 24 Haziran 2009 at 23:34
  • Cevapla

  Ben oynamaya yeni başladım bu oyunu ve babam öğretiyor bana.Bizim anlaşamadığımız nokta şu ; dama herhang bir taşı ya da birkaç taşı kuralına göre yedikten sonra , en son yediği taşın hemen sonrasındaki karede mi kalır yoksa o satır ya da sütundaki daha ileriki bir noktada durabilir mi?

  Örneklerinize baktım lakin burdakilerin hepsinde damanın yedikten sonra durmak için yalnızca bir seçeneği kalmış.Yani sorumu yanıtlamıyor.

  Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

 16. Emir arkadaş,

  Ana sayfamızda sürekli sorular sorulmaktadır, onların cevapları da bir hafta sonra verilmektedir. eğer onları incelersen Dama nın uzun menzilli olduğunu ve herhangi bir taşı yedikten sonra dilediği en uygun yere gidebildiğini göreceksin. Sadece yoz taşlar aldığı bir taşın arkasına gelir, Dama da bu kısıtlama olamaz.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

  • ozgeeeeeeeeeee on 26 Temmuz 2009 at 20:00
  • Cevapla

  saolunnn

 17. Sn.Mehmet Özerkman ve recep bey yayına sunduğum OSMANLI DÖNEMİNDEN GÜNÜMÜZE DAMA isimli Kitabımla ilgili sitenizde tanıtım yaptığınız için mutluyum. Bilgi paylaşıldığı durumlarda değerlidir. Sizlerin Dama seven doslara bu bilgileri ulaştırdığınıza inanıyorum. Sonsuz teşekkürler.

  • EGE on 1 Şubat 2010 at 12:42
  • Cevapla

  Bir oyuncunun kalan son 3 taşı dama olur mu ?

 18. Ege Arkadaş,

  Türk Dama kurallarında ne son üç taş nede son taş dama olur. Dama kurallarımız sitemizde açıklanmıştır. İlgilenirsen detaylı açıklamaları okuyabilirsin.

  Saygılarımla

  Mehmet Özerkman

  • tpr on 10 Ocak 2012 at 16:09
  • Cevapla

  son taş dama olur mu sadece bunun cevabını yazar mısınız.

 19. Türk damasında son bir taş veya son üç taş otomatik olarak dama olamazlar. Yoz taş dama olabilmesi için mutlaka 8. yatay sırasına ulaşmalı.

  • seromania on 18 Ocak 2012 at 20:30
  • Cevapla

  Benim bildiğim, daha doğrusu benim oynadığım damada, son bir taş kaldıysa o taş damadır. Ama kural böyle mi bilemem.

  • hasan on 3 Ocak 2013 at 00:34
  • Cevapla

  Profesyonel olarak oynanmayacaksa oyun son 3 taşın dama olması oyundan alınan haz bakımından daha çok şey katacaktır. Trabzon, Bayburt ve İstanbullu amatör oyuncuyla oynadım hepsi de son üç taşın dama olduğunu öğrenmişti bir yerlerden. Halk arasında oldukça yaygın bu durum. Osmanlı zamanında yazılmış bir eser var mı acaba damayla ilgili? Bahsettiğiniz bu kurallar nereden geliyor?

  3 taşın dama olması rakibin oyundan kopmayıp oyunu çevirebilmesi için önemli bir fırsat oluyor. Bir de tek taşta oyunun bitmemesi de sinir bozucu olabiliyor. Bir tarafta iki taş bir tarafta bir taş kaldığında oyun oldukça tatsız şekilde uzayabiliyor.
  Belli bir standardın oluşturulmaya çalışılması güzel ama alternatif oyun metodlarının da gösterilmesi damaya daha fazla ilgi duyulmasını sağlayabilir.

  Not: 3 taşın dama olduğu oyunlarda genellikle rakibin fazla olan taraftaki taşlarını yeme kuralı geçerli olmuyor. Alternatif yol varsa tercihen az taşta yenebiliyor.

  Bir de yemenin zorunlu olmadığı oyunlar var ama onlar fazla çocuksu olduğu için bahsetmeye gerek yok. 🙂

 20. Hasan usta, merhaba. Profesyonlece oynanmayacaksa iki oyuncu anlaşabiliyorsa kuralları istedikleri gibi değiştirebilirler. Hiçkimse karışamaz ama ben o oyuna Türk daması demem.

  http://www.ludoteka.com, http://www.cikcik.com, http://www.brainking.com ve diğer oyun sitelerinde bu kurallar geçerlidir. Son kalan 3 taş dama olur tarzında oynanan site var mı?

  En azından 4-5 tane dama derneği var. Hiç olmazsa bunlardan birine ulaşın ve onlara da sorun. Onlara ulaşmışken o derneğe üye olman halinde Damaya katkı yapmış olursun.

  Bir de facebook paylaşım sitesinde Dama Okulu sayfasını ziyaret etmeni öneririm. https://www.facebook.com/DamaOkulu

  Sevgilerimle,

  Recep

  • layla on 24 Ocak 2014 at 19:57
  • Cevapla

  hicbisey anlasilmiyo

  • ufuk on 17 Nisan 2014 at 23:35
  • Cevapla

  iyi akşamlar arkadaşlar bir konumun sonucunun ne olacağını soracaktım ( konum beyaz piyon d5 ve a5(dama) ve siyah piyon d8(dama) ) hamle sırası beyazda şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

 21. Ufuk bey, bu pozisyonda Beyaz dama ve beyaz yoz taş ayni yatayda olduğundan ve Siyah Dama beyaz taşı tehdit ettiğinden dama kurallarına göre sonuç beraberlik olur. Çünkü beyaz taş nereye kaçarsa kaçsın sürekli tehdit altında kalır. Ancak bu oyun hakemlerin olmadığı internet ortamında belli bir sürede bitecek şekilde oynanıyorsa zamanı ilk dolan oyuncu kaybeder. Genel olarak bu pozisyonda beyaz beraberlik teklifini kabul eder. Centilmenlik ve dama kuralları bunu gerektirir.
  Saygılar.

  • ufuk on 18 Nisan 2014 at 15:21
  • Cevapla

  mehmet bey cevabınız için teşekkür ederim.

  • Ramazan on 22 Ocak 2018 at 08:11
  • Cevapla

  Ömer Seyfettin’in hikayelerinde de dama oyunu geçer.Hatta bir hikayesi bunun üzerine yazılmıştır
  .Ömer seyfettin cumhuriyetin ilk yıllarında yaşamış bir hikayecimiz…

 22. Ramazan usta, haklısınız. Kitap: https://1000kitap.com/kitap/dama-taslari–16898 Video: http://www.dama.org.tr/tr-tr/tarih%C3%A7e/video.aspx

  • Erol on 9 Ocak 2019 at 01:04
  • Cevapla

  Merhaba ben bise sormak istiyorum rakıbımın dama olan taşı bos hamle yaparak benım dama yapacağım bölgeye hamle yapabilir mi taşımı yemeden

  1. Cevap:
   Sorduğun soruyu anladığım kadarı ile ekteki video ile anlatmaya çalıştım.
   Buna benzer bir pozisyonda rakip dama taşını kullanarak senin damaya çıkmanı engelleme hakkı var.
   Bu videoyu izlemeni öneririm.

   https://youtu.be/rvwt8Yprrxs

 1. […] TÜRK DAMA KURALLARI […]

 2. […] Türk dama kuralları                                                         703 defa okundu […]

 3. […] Bizim Türk Dama Kuralları çalışmamızı görmek için tıklayın. […]

 4. […] Bizim Türk Dama Kuralları çalışmamızı görmek için tıklayın. […]

 5. […] Türk dama kuralları………………………………………………… […]

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.